banner480

Burun tıkanıklığına neler iyi gelir?

Burun tıkanıklığı soğuk havaların da kendini hissetirmesiyle birlikte her on kişiden dokuzunun şikayet ettiği ve rahatsız olduğu bir sağlık problemi olmaktadır. Özellikle bebeklerde ve çocuklarda çok sık yaşanmakta olan burun tıkanıklığı, çok rahatsız edici olurken yetişkin ve yaşlıların ise günlük hayatlarını olumsuz şekilde etkilemektedir.

Burun tıkanıklığına neler iyi gelir?

Burun tıkanıklığı soğuk havaların da kendini hissetirmesiyle birlikte her on kişiden dokuzunun şikayet ettiği ve rahatsız olduğu bir sağlık problemi olmaktadır. Özellikle bebeklerde ve çocuklarda çok sık yaşanmakta olan burun tıkanıklığı, çok rahatsız edici olurken yetişkin ve yaşlıların ise günlük hayatlarını olumsuz şekilde etkilemektedir. İş hayatında aktif olarak çalışan erkek ve kadınların sosyal yaşamdaki kalite düzeylerini düşürmekte ve iş güçten alıkoymaktadır. Burun tıkanıklığının kişilerde bıraktığı gündelik problemlerin haricinde bir de uyku kalitesini de düşürmesi ve uykusuzluğa yol açması katlanılmaz bir hal almakta. Tüm bu sorunların tedavisinde evde uygulanabilecek basit yöntemler vardır. Düzenli ve de dikkat edilerek uygulandığında burun tıkanıklığı şikayetlerinde azalmalar görülmüştür. Bu uygulamalar şunlardan ibarettir;

Eczanelerde her zaman temin edebileceğiniz doğal olan okyanus suyu içeren spreyler burun tıkanıklığında en çok kullanılan ilaçtır. Üstelik bebeklerde dahi zararsız ve en güvenli yöntem olarak kullanılabilmektedir. 

Nemli ortam; burun tıkanıklığına iyi geldiği herkes tarafından bilinmekte olan nemli ortamların kişilerde rahatlama sağladığı görülmektedir. Ayrıca evlerinizde kalorifer, soba ya da peteklerinizin üzerilerine koyacağınız bir çaydanlık dolusu su odadaki nemi ve havayı dengelemeye yardımcı olarak sizin rahatlamanızı sağlayacaktır.
Burun tıkanıklığına en iyi gelen etkili bir uygulama ise tuzlu su ile yapılan karışımı burna çekerek tekrar burnu temizlemektir. Bu şekilde uygulanması anında rahatlama ve gevşeme sağlayarak sinüslerin açılmasına yardımcı olmaktadır.  Gün içerisinde ihtiyaç duyuldukça bu uygulama yapılabilinir. 

Mentolün etkisi burun tıkanıklığında ve soğuk algınlığı tedavisinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Her evde mutlaka bulunan viksler burun tıkanıklığınızı gidermekte en verimli uygulama şekli olarak başta gelmektedir. Hazırlanma aşaması şu şekildedir; bir tencereye ya da çaydanlığa su koyarak kaynatılır. Kaynamış olan suyun içerisine bir tatlı ya da yemek kaşığı kadar viks koyularak suyun içerisinde erimesi sağlanır. Bulunduğunuz odanın içerisinde temiz bir çarşaf ya da örtü alarak başınıza geçirin ve bu mentolü suyu da örtünün içinde yanınıza alarak mentollü kokuyu içinize çekin. Kısa sürede burun tıkanıklığınız geçecektir. Çarşaf ile örtünmekteki amaç dışarıdaki havanın içeriye nüfuz etmesine fırsat vermeden o kokunun içerisinde muhafaza edilmesini sağlamaktır.
 

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2017, 02:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482