banner480

Beyni çalıştıran yiyecekler nelerdir? Hafızayı kuvvetlendiren yiyecekler nelerdir?

Yediklerimizin ve içtiklerimizin vücudumuzun her bir organı için büyük önemi vardır. Beyin ve hafızamıza ne tür yiyecekler iyi geliyor?

Beyni çalıştıran yiyecekler nelerdir? Hafızayı kuvvetlendiren yiyecekler nelerdir?

Yediklerimizin ve içtiklerimizin vücudumuzun her bir organı için büyük önemi vardır. Beyin ve hafızamıza ne tür yiyecekler ve içecekler iyi geliyor? İşte yanıtı...

Beyni Çalıştıran Yiyecekler Nelerdir?

Yediklerimizin ve içtiklerimizin vücudumuzun her bir organı için büyük önemi vardır. Birçok besin vücudumuzda her bölgeye ayrı ayrı olarak iyi gelmekte ve bizi sağlığımıza kavuşturmaktadır. Beyin gelişimi ve hafıza kuvvetlendiren türden yiyecek ve içeceklerin özellikle çocuklar ve yaşlılar için önemi ise çok büyüktür. Beynimizi çalıştıran besin gruplarının içerdiği B vitamininin eksikliği unutkanlık yapmaktadır. Demir ve B vitamininin yeterli düzeyde olması beyin gelişimi açısından çocuklar için vazgeçilmez bir unsur olurken bu vitamin ve minerallerin eksikliğine neden olmaması için bazı yiyeceklerin ve içeceklerin sık sık tüketilmesi gerekir. Ayrıca faydalı olan beyin gelimini destekleyen yiyecek ve içeceklerin stresle başa çıkmada, vücut sağlığını ve de dengesini korumakta, yorgunlukta ve halsizlikte, zeka gelişimine olan katkılarında büyük payı vardır. Beynimiz çalıştıran ve zeka gelişimini artıran yiyecekler nelerdir bir göz atmanızda fayda vardır. İşte bu yiyecekler ve içecekler;

HAFIZAYI KUVVETLENDİREN YİYECEKLER NELERDİR?

*Balık;
omega 3 açısından zengin besin kaynağı olan balıktaki yağ asidi güçlü bir hafızaya sahip olabilmek için yenilmesi gereken gıdaların başında gelmektedir.

*Ceviz; unutkanlığa birebir olan cevizin faydasını bilmeyen yoktur herhalde. Balık gibi içerisinde omega 3 yağ asit oranı sayesinde hem beyni çalıştırmaya he de hafızayı güçlendirmeye yardımcı olarak erken yaşta unutkanlık gibi problemlere de iyi gelmektedir.

*Kırmızı et; içerdiği B12 vitamini sayesinde unutkanlığa karşı savaş açan kırmızı et hayatımızda en az hafta iki kez yememiz gereken bir besin maddesidir. Günümüz koşullarında hayatın pahalılığı nedeniyle düzenli olarak kırmızı et türlerinden besinleri tüketemesek de bu vitaminin eksikliğinin etkilerini hafifletmek için diğer gıda maddelerinden yiyerek tamamlayabiliriz. Ayrıca kırmızı et denilince sadece inek ve sığır eti değil, koyun, keçi gibi hayvanlarında etleri tüketilebilinir.

*Düzenli beslenme şekli uygulanması ve sağlıksız olarak belirlenmiş bazı abur cubur gıdalardan uzak durmak şart! Özellikle çocuklarımızı tehdit eden hazır gıda maddeleri çok sağlıksız ve kötü koşullarda üretilmiş olabileceğinden dolayı oldukça zara verici olmaktadır.

*Bunlara ek olarak ayrıca yaban mersini, süt ve süt ürünleri meyve ve sebzeler, tahıl grubu besin maddelerinin tüketilmesi de hafıza güçlendirici gıdaların arasında yer almaktadır.

*Son olarak ise düzenli yapılması gereken spor, egzersiz ve yürüyüşler de vücudu güçlendirmekte ve hafızayı olumlu yönde çalıştırmaktadır. Unutmayın sağlam kafa sağlam vücutta bulunur!  

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2017, 01:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482