banner480

Bel fıtığının sebepleri ve tedavi yöntemleri

Neredeyse çağımızın hastalığı haline gelen bel fıtığının birçok nedeni var. Yetişkinlerin yüzde 80’i hayatları boyunca en az bir defa bel ağrısından şikayet eder. Bu ağrılar genellikle de bel fıtığından kaynaklanır.

Bel fıtığının sebepleri ve tedavi yöntemleri

Bel fıtığının sık görülme yaşı olarak 30- 60 yaş arasında bulunan yetişkinlerde görülür ancak nadiren de olsa çocuk yaşlarda da görülebilir. Bel fıtığının nasıl tedavi edileceği konusundan çok bel fıtığına neden olan risk faktörlerinden kaçınmak gerekir.    
 
BEL FITIĞINA NEDEN OLAN RİSK FAKTÖRLERİ
 
Aşırı kilo: Fazla kilo nedeni ile bel fıtığına yakalanma riski en sık rastlanan nedenler arasında yer alır. Vücut ağırlığını taşıyan omurgaların en büyük desteği olan disklere aşırı yük binmesi, omurganın yıpranmasına ve şeklinin bozulmasına neden olur. Vücut ağırlığından kaynaklanan baskı nedeni ile normal şeklini kaybeden diskler dışarıya doğru çıkarak fıtıklara neden olur ve bu fıtık da baskı yaptığı sinirin fonksiyonlarını engeller. Bu nedenle gebelik döneminde de vücudun ağırlık merkezi değiştiğinden omurgaya ağırlık biner.
 
Hareketsiz hayat tarzı: Vücut ağırlığını taşıyan omurganın destekçilerinden olan ve bütün bedeni dolaşan kasların çalışma sistemi de gücü de bel fıtığını etkileyen faktörlerden biridir. Hareketli bir yaşam ve düzenli egzersiz yapma kasları daha güçlü hale getirmeye yardımcı olur. Güçlenen kaslar ise omurganın taşıdığı yükü hafifletir. Hareketsiz bir yaşam tarzı vücudumuzdaki kasları güçsüzleştirerek bütün yükün omurgaya binmesine neden olur ve bu da disklerde fıtık meydana getirir.  
 
Sigara kullanımı: Sigaranın içinde bulunan zararlı maddeler disklerin yıpranmasına neden olur ve iyileşme süresini uzatır.

Mesleki nedenler: Sürekli ağır kaldırma ya da sürekli hareketsiz çalışmak zorunda kalınan mesleklerde bel fıtığı şikayetleri çok sık görülmektedir. İnşaatlarda çalışanlar, araba, otobüs, kamyon, kullananlar, futbol, halter, kürek ve güreş sporlarıyla uğraşan kişilerde bel ağrısı sorunlarına sık rastlanmaktadır. 
 
Günlük hayatta dikkatsiz hareketler yapmak: Omurganın fizyolojisine uygun olarak yapılmayan hareketler sebebiyle vücut ekstra bir yüke neden olur.

Günlük hayattaki hareketlerde dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde olmalıdır;

Yerden almaya çalışılan bir yükün mutlaka dizler kırılarak çömeldikten sonra alınmalıdır. Omuz üstüne yük alınmaya çalışırken (Çamaşır asma, dolap yerleştirme gibi) dikkat edilmelidir, eğer mümkünse bir merdiven veya sandalye yardımıyla yukarıya ulaşılmalıdır. Yukarı doğru uzanma hareketinden kaçınmak gerekir. Özellikle masa başında çalışırken tam dik olarak oturmalı ve sandalyenizi de bel boşluğunu destekleyecek şekilde seçilmelidir. Yataktan kalkarken birdenbire kalkmak yerine önce yan döndükten sonra ayakları aşağı indirerek kalkma alışkanlığı edinilmelidir.  
 

 
BEL FITIĞININ TEK ÇÖZÜMÜ AMELİYAT OLMAK MIDIR?
 
Bel ağrılarının hepsi ameliyat gerektirecek durumda değildir. Bel fıtıklarının ancak yüzde 3’ü ameliyat edilmesi gereken fıtıklar arasında yer alır. Uzman bir doktor tarafından bel fıtığı teşhisi koyulan bir kişinin ilk yapacağı şey yatak istirahatidir ve destek olarak da ağrı kesici ile kas gevşetici ilaçların kullanılmasıdır.

İstirahat sırasında ise vücudun şeklini alabilen bir yatakta rahat ettiğiniz bir pozisyonda dinlenmeniz gerekir. Halk arasında söylenen sert yataklar sanıldığı gibi bir faydası yoktur. Özellikle yan yatarak kırdığınız dizlerin arasına bir yastık koyduğunuzda ağrılarınız rahatlayacaktır. Yapılan bu önlemlere karşın yine de bacaklarda yaşanan ağrı, uyuşukluk ve kaslarda oluşan güçsüzlüklerin geçmemesi üzerine bir hekim tavsiyesiyle ameliyat edilebilir.


 
BEL FITIĞININ BELİRTİLERİ

Bir bacağa veya iki bacağa birden vuran şiddetli ağrılar, ayaklarda meydana gelen uyuşmalar, hareket ederken kısıtlı davranma, yürürken ve otururken bel ağrısı çekme başlıca bel fıtığı belirtileridir. Bu belirtiler üzerine uzman bir hekime başvurularak muayene ve Manyetik Rezonans(MR) çektirme ile teşhis konulabilir. Daha sonra ilerleme durumuna göre tedaviye başlanmalıdır. Tedavi edilmeyen bel fıtığının ilerlemesi halinde iktidarsızlık, çabuk yorulma, idrarını tutamama, yürüyememe gibi sorunlar ortaya çıkar.
 
BEL FITIĞI TEDAVİSİ

Bel fıtığı tedavisinde öncelikli olarak belirlenmesi gerek şey, fıtığın ilerleme durumudur. Başlangıç safhasındaki bir bel fıtığının tedavisi, yatak istirahati verilerek ağır hareketlerden kaçınma ve kas gevşetici ilaçlarla destek verilmesidir. Bel fıtığı olan kişilerin stresten uzak durmaları da çok önemlidir. Çünkü stres ağrıyı arttırdığından tedavi sürecinin uzamasına neden olur.
 
Bel fıtığının başlangıç tedavilerinden biri olarak uygulanan fizik tedavisi de çoğu hastada olumlu sonuçlara neden olur. Fizik tedavisine başlayan hastaların ilk günlerde ağrılarının artması normaldir. Daha sonra uygulanan tedavi ile rahatlama sağlanacaktır.
 
Yapılan fizik tedaviye rağmen hastanın ağrılarında bir azalma yaşanmıyorsa hatta bacaklarda ve vücutta bir güç kaybı yaşanmaya başlanıyorsa, bacakta incelme, idrar tutamama, dindirilemeyen dayanılmaz ağrılar oluyorsa, MR filmlerinde diskten kopan bir parça tespit edilirse artık cerrahi müdahale aşamasına geçilir. Ameliyat olmaktan çekinen hastalarda ise sinire yapılan aşırı baskı nedeni ile şikayetler artar.


 
 
 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482