Bayanlar dikkat! Kalp krizi riski...

Bilim adamları, yaptıkları araştırmaya göre, kadınların erkeklere göre kalp krizini daha az hissettiklerini bildirdi.

Bayanlar dikkat! Kalp krizi riski...

Hemen hemen her insanın karşılaştığı kalp krizi durumu birçok insanıın korkulu rüyası haline gelmiştir. Kalp krizi aniden hiç bilmediğiniz bir anda gelir.

Norveç'te Tromsö Üniversitesindeki araştırmacıların kadın ve erkek üzerinde kalp krizi araştırmasında bulundular. Yapılan bu araştırmada  4 bin 849 yetişkin erkek ve kadın üzerinde yaptıkları çalışma da, kalp krizi geçirdiği halde bunu fark etmeyen kadınların sayısının erkeklerden daha fazla olduğunu öne sürdü.

Yapılan araştırmalar sırasında çekilen ağrı yüksekliği "sessiz kalp krizi" ile adlandırılan, belirtileri hasta tarafından fark edilmeyen krizler arasındaki bağı anlamaya çalışan bilim adamları, ilk etapta acı eşiklerini test ettiler. Deneklerden ellerini 3 derece soğuk suda bekletmelerini isteyen araştırmacılar erkeklerin ellerini suyun içinde daha uzun süre tutabildikleri görüldü.

BAYANLAR DA ORAN YÜZDE 75

Yalnız yapılan araştırma da genel ağrı eşiği erkeklerden düşük olan ve kadınların kalp krizine yol açan özgül ağrılar söz konusu olduğundan ağrı eşiklerinin erkeklerden yüksek olduğu tespit edildi. Deneklerin geçmişte kalp krizi geçirip geçirmediğini bilmek adına EKG'lerini çeken araştırmacılar, geçmişte kalp krizi geçirdiği halde bunu fark etmeyen kişiler arasında kadınların oranının erkeklerden daha fazla olduğunun kanaatine varmış oldular. Oranın erkeklerde yüzde 58 iken, kadınlarda yüzde 75'e kadar çıktığı tespit edildi.

Araştırmanın yazarlarından olan  Dr Andrea Ohrn, kadınların göğüs ağrısı gibi kalp krizi sırasında yaşanan ağrılara erkeklerden daha dayanıklı olmalarının bu tabloyu ortaya çıkardığı görüşünü dile getirdi. Kadınlarda kalp krizi semptomlarının daha farklı gelişmesinin de bunun kaynağı olabileceği kaydedildi.

BAYANLARDA KALP KRİZİ BELİRTİLERİ

Yapılan bir diğer araştırmaya göre bayanların kalp krizi belirtileri erkeklere göre daha farklıdır. 

İşte kalp krizi belirtileri;

Soğuk ter dökmek
Sırt ağrısı yaşamak
Nefes darlığı çekmek
Yorgun ve bitkin olmak
Hazımsızlık ve bunaltı
Halsizlik ve bayılma hissi
Çarpıntı
Ve uykusuzluk

Erkeklerin sol kolundan gelen uyuşma ve boyuna vuran ağrı kalp krizine yol açar bayanlar da ise yukarda yazılanlar krize yol açar. 

Medyahaber.com 


 

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2016, 20:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER