banner480

Baş ağrısına ne iyi gelir? Baş ağrısı nedenleri ve tedavileri

'Baş ağrısına ne iyi gelir' Baş ağrısı çeken hemen hemen herkesin ilk sorusudur. Özellikle şiddetli ağrısı varsa bu acıya hızlıca çözüm bulmak isteriz.

Baş ağrısına ne iyi gelir? Baş ağrısı nedenleri ve tedavileri

Baş ağrısına ne iyi gelir?

Şiddetli baş ağrısı

Yoğun hayat temposunda ve koşturmaca dolu iş hayatınızda en büyük sorunlardan biri haline gelen şiddetli baş ağrısı aslında uygulanacak birtakım yollar ile hafifletilebilir hatta aşılabilir. Baş ağrısı dolayısıyla hayatı adeta kabusa dönen ve ne yapacağını bilemez halde doktoruna danışmadan ilaç kullanarak mevcut baş ağrısını geçirmeye çalışmak akıllara gelebilecek ilk çözüm yolu olmamalı. Peki baş ağrısı dediğimiz bu dertle nasıl başa çıkılır? Baş ağrısını dindirmenin yolları var mıdır? Baş ağrısını geçirmek için hangi yöntemler kullanılabilir?

Baş ağrısına ne iyi gelir?

'Baş ağrısına ne iyi gelir' Baş ağrısı çeken hemen hemen herkesin ilk sorusudur. Özellikle şiddetli ağrısı varsa bu acıya hızlıca çözüm bulmak isteriz. Baş ağrısını geçirmek için ne gibi doğal yöntemler kullanılmalı? İşte baş ağrısından kurtulmak için öneriler. 
Yoğun iş hayatı, çoğu zaman stres ve kimi zaman da yorgunluk baş ağrısının en çok baş gösterdiği dakikalardan biri olarak göze çarpar genellikle. Bu sorunsalı çözebilmek bazen kişinin kendi elinde de olabilir. Peki baş ağrısından kafasını kaldıramayan ve sürekli bu sorunu yaşama endişesiyle hayatını devam ettiren insanlar neler yapmalı?

Karanlık ve sessizlik

Başınızın ağrıma sebepleri stres odaklı olarak ön plana çıkıyorsa bununla başa çıkabilmenin ilk yolu ilaç kullanımı olmamalı. Bunu dile getirmemizin sebebi ise ilaç kullanmak yerine doğal yöntemlerle ağrıyı geçirebilmeyi hedeflemek. Çünkü baş ağrısına yanıt verecek birkaç doğal yöntem bulunuyor. Şayet migreni olan bir vatandaş bu yönden ötürü bir ağrı yaşıyorsa karanlık bir odada yaşadığı sıkıntıyı geçirmeyi deneyebilir. Tamamen karanlık bir odada uykuya dalmayı denediğinizde baş ağrınızın kalktığınızda hafiflediğini göreceksiniz. Karanlık bir odanın yanı sıra sessiz bir odada güzel bir uyku çekmek hem vücudunuzu hem de beyninizi dinlendirecektir. İlaç kullanmak yerine böyle bir doğal yönteme başvurmak en cazip gelen ilk yollardan biri olabilir.

Açık hava yürüyüşü

Baş ağrısına ne iyi gelir sorunumuza bir diğer çözüm de stresten ve gerilimden uzak bir bölgede dinlenmek olarak yanıt verilebilir. Gittiğiniz noktanın havadar bir bölge olması baş ağrınızı hafifletmede oldukça önem taşımaktadır. Ağrının etkisiyle ışık sizi rahatsız ediyor ise karanlıkta dinlenmeyi tercih edebilirsiniz. Hemen ''kafam ağrırken nasıl dışarı çıkayım?'' demeyin, kendinizi biraz zorlayarak dışarı çıkabilir ve şayet açık, temiz bir havada hafif tempoda bir yürüyüş yapabilirseniz başınızın ağrısının dindiğini görebilirsiniz.

Masaj

Baş ağrısının geçmesi için bir diğer doğal yöntem ise masaj yapmak... Doğru bölgelere doğru şekilde uygulanacak olan masaj sayesinde baş ağrısının geçtiğine birçok kez şahit olunuyor. Peki baş ağrısı için nasıl masaj yapılmalıdır? Baş ağrısına son vermek için hangi bölgelere nasıl masaj yapılmalıdır? Şakaklarınızı tutarak kaşlarınızın orta yerinden alın bölgesine doğru burun deliklerinin hemen üstünden başlayarak göz kenarlarının olduğu yere cildinizi gerin ve bu şekilde masaj yapmaya devam edin. Baş ağrınızın yoğunluğu etkili masaj sonrası büyük oranda hafiflemiş olacaktır.

Sıcak duş

Baş ağrısına en iyi gelen yöntemlerden biri ise duş almaktır. Peki duş alırken nelere dikkat etmeli ve baş ağrısını giderecek türde nasıl bir sıcak su-soğuk su dengesini yakalamalıyız? Sıcak duş vücutta tahmin edilebileceği üzere bir rahatlama yaratır. Bu rahatlama da baş ağrısına birebir iyi gelen bir rehavet olarak yorumlanır. Eğer duşa girecek bir vaziyetiniz yoksa da başka bir yöntemden bahsedelim. Ayaklarınızı sıcak su ile doldurulmuş bir kapta bekletmeye bırakın. Sonrasında ise su ılıklaşmaya başlayınca soğuk su ilavesi yapın. Ayaklarınızı sudan çıkarttıktan sonra ise çorabınızı giyin ve dinlenmeye çekilin. Beyinde yükselen kan akışı böylelikle ayaklara absorbe edilmiş olur ve baş ağrısını büyük ölçüde geçirecektir.

Soğuk kompres

Baş ağrınızı gidermenin bir diğer yolu ise soğuk kompres...

Soğuk suyla ıslatılmış bir bez parçasını başınıza dayadığınız takdirde ya da bir poşete buz koyup alnınıza soğuk kompres yaptığınızda ağrınızın dindiğini göreceksiniz.

Muz, makarna balık yağı

Baş ağrısına hangi yiyecekler iyi gelir? Baş ağrısını hangi besinler dindirir? Beslenme uzmanlarına göre meyve olarak muz baş ağrısına en iyi gelen meyvelerin başında geliyor. Aynı zamanda makarna da ağrıya iyi gelen besinlerden biri olarak dikkat çekiyor. Balık yağı da rahatsızlığınızı bastıracak besin maddesi olarak göze çarpıyor. Öte yandan kahve de baş ağrısına iyi geliyor. Acı kahveye birkaç damla limon suyu karıştırıp yuttuğunuz anda baş ağrınızda hissedilir farkı görebilirsiniz.

İlaç kullanımı

Baş ağrısının ağırlığını göstermeye başladığı saniyelerde hemen ilaç alarak ağrıya son vermeye çalışmak aslında en son yapılması gereken bir yöntem. İlaç kullanımı doktor kontrolü ile sağlandığında olumlu sonuçlar doğurabilir ancak her baş ağrısında ilaça başvurmak başınızın bir süre sonra sadece ilaçla geçiyor olmasına neden olacaktır. Daha açık bir ifade ile söylemek gerekirse ilaç bağımlısı olunduğu için ilaç içmediğiniz dakikalarda da başınız ağrımaya devam eder.

Uzun süre geçmeyen baş ağrısı şikayetlerinde ilaç kullanıp kullanmama inisiyatifini her zamanki gibi en doğru adres olarak bilinen uzman doktor görüşü sağlayacaktır.

Baş ağrısı nasıl geçer? Baş ağrısı nasıl tedavi edilir?

Baş ağrısı çeken hastalar, kişiler için bu sorun önemsiz veya kısa süre sonra kendiliğinden geçebilir diye düşünüldüğü takdirde olay daha karmaşık bir hal alabilir. İster istemez baş ağrısı ardından kişinin gündelik hayatı olumsuz ilerler ve bu bir süre sonra hayat kalitesini büyük ölçüde etkiler. Baş ağrısını azaltabilmek için 5 temel yöntem kullanılabilir;

Sağlık koşullarınızı iyileştirin

Bu yöntemi uygularken ilk adım olarak belirlemeniz gereken şey ikincil bir baş ağrısı çekmediğinizi sorgulamaktır. İkincil bir baş ağrısı demek, diğer sağlık problemlerinden kaynaklı olarak ortaya çıkan ağrı demektir. Bunu yönlendirebilmek ise sizlerin elinde. Baş ağrınıza neden olan etkenleri anlayabilmek için 2 gün önce ne yediğinizi, ne içtiğinizi bilmeniz ve adet döngünüzü kontrol etmek yeterli olacaktır.

Boynunuzu güçlendirin

Bunu daha önce hiç duydunuz mu bilmiyoruz ama ayıf boyun kaslarını baş ağrısına neden olan en önemli faktörlerin başında geliyor. Uzun süre bilgisayar başında oturmak ayrıca örgü örmekten ötürü baş ağrıları tavan yapabilir. Trapez kaslarındaki güçsüzlük de sırtınızın üst tarafında acıya sebebiyet verebilir. Bu noktayı güçlendirmek ağrıyı yüzde 80 oranında azaltacaktır.

Terleyerek ağrıdan kurtulun

Baş ağrılarınızdan kurtulmanın bir diğer yolu da terlemek olabilir... Kulağa ne kadar basit geliyor değil mi? Kalp sağlığınız için de oldukça önem arz eden yüzme, yürüme bisiklete binme gibi faaliyetler beden sağlığınız için de büyük fayda sağlar. Bu da demek oluyor ki, ne kadar çok aerobik egzersiz o kadar az baş ağrısı... Çünkü stresten kurtulduğunuz an baş ağrısından da sıyrılmış olacaksınız. Aynı zamanda meditasyon ve yoga da üstünüzdeki kasvetli havayı atmanıza yardımcı olacaktır.

Gıda takviyesi

Baş ağrısını engelleyen önemli besin maddeleri vardır. Bu besin depolamalarıyla baş ağrınızı önleyebilirsiniz. B2 vitamini, koenzim Q10 ve magnezyum sülfat bu gıdalar içinde önerilen besinler olarak öne çıkar. Bunu 6 hafta boyunca denediğiniz takdirde fayda sağladığını görebilirsiniz.

Basınç noktalarına dokunuş

Bazen ufak dokunuşlar ağrıların geçmesi için en ömeli faktör olarak çıkar karşımıza. Şimdi önereceğimiz masaj hamilelerin yapmaması gereken bir masaj yöntemi. Shiatsu denilen bu masajı basit bir şekilde uygulayabilirsiniz;

*Şakak kemiği kasınızın orta noktası;

Bu şakak bölgesinin bulunduğu merkez olarak bilinir. Bu noktayı başparmak ve orta parmak ile yakınlaştırarak kas alanında yumuşamayı hissedene dek yapın.

*Kulak arkası;

Kulakların arkasındaki kemiğin hemen ön tarfında kafatası bölgesini belirleyin ve dairesel hareketlerle 2 dakika boyunca masaj uygulayın.

*Gözlerin arası;

Burnun hemen üstündeki bölgeyi orta parmak yardımı ile gözünüze başparmağı da diğerine yakınlaştırarak sıkın ve yukarıya doğru baskı yapın.

El dokusu;

Baş parmak ve işaret parmak yardımı ile diğer elinizin baş parmak ve işaret parmağındali yumuşak boş olan dokuyu sıkın ve bastırın.

ARDA ÜN - ÖZEL İÇERİK
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet
ahmet - 1 yıl Önce

Başınız yavaş yavaş ağrımaya başladığında nane yağını iki kaşınızın arasına ve alnınıza biraz masaj yaparak sürünüz. çok ve çok iyi geldiğini göreceksiniz bana çok dua edeceksiniz İNŞALLAH

SIRADAKİ HABER

banner481

banner482