Aspirin kanser riskini azaltıyor mu?

Haftada 3 aspirin içmek kanser riskini azaltabilir mi? Yeni bir araştırmaya göre, düşük dozda aspirin içmek meme kanserini önlemeye yardımcı olabilir...

Aspirin kanser riskini azaltıyor mu?

Amerika'da bir kanser merkezi araştırmacıları, haftada üç veya daha fazla kez aspirin (81 miligram) alan 57 bin kadın arasında meme kanseri riskinde yüzde 16'lık bir azalma olduğunu belirtti.

Voice of America'da yer alan habere göre, düşük dozda kullanılan asprin vücuttaki östrojen ve progesteron hormonlarının seviyesini düşürüyor. Böylece meme kanseri riski azaltılmış oluyor.

KALP RAHATSIZLIĞI VE KOLON KANSERİ RİSKİNİ DE AZALTIYOR

Son araştırmada bebek aspirini kullanımı ile meme kanseri riskinde azalma arasında bir bağlantı olmadığını kaydetti. Daha önce de düzenli olarak alınan düşük doz aspirinin, kalp rahatsızlığı ve kolon kanseri riskini azalttığı belirtilmişti.

ARAŞTIRMACILAR DAHA FAZLA ARAŞTIRMA YAPMADAN KULLANILMASI TAVSİYE ETMİYOR

Bu noktada araştırmacılar, kadınların meme kanserine karşı kendilerini korumak için düşük doz aspirin kullanmaya başlamalarını tavsiye etmiyor. Ancak bebek aspirini ile kanseri önleme arasında kesin bir bağlantı olduğunu gösteren daha fazla araştırmanın yapılması gerektiğini kaydettiler.


 

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2017, 00:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER