banner480

Anaokulu ve yuvaya giden çocuklar.. Aman dikkat!

Soğuk havaların baş göstermesiyle hastaneler, özellikle yuvaya ve anaokuluna giden çocuklarla doldu. Araştırmalara göre yuvalar ve anaokulları, normalden 15 kat daha fazla bakteri bulunuyor.

Anaokulu ve yuvaya giden çocuklar.. Aman dikkat!

Uzmanlar, 140 farklı anaokulu ve yuvadan tıbbi süpürme yöntemiyle araştırmak üzere örnekler aldı.
Araştırma sonunda, sandalyelerin normalden 3 kat, oyuncakların 15 kat daha fazla bakteri seviyesine sahip olduğunu gördüler. Uzmanlar bunun kış hastalıklarının ortaya çıkması ve yayılması hususunda önemli bir etken olduğunu açıklıyor. Ekipmanlar, sandalyeler ve kapı kolları, sağlık görevlileri tarafından normal kabul edileni aşan düzeyde bakteri içeriyor.
Uzmanlar,çocukların ellerini iyice yıkamamaları ve kullanılan ekipmanların da olması gereken düzeyde sterilize edilmediğinden hastalıkların bitmeden sürekli devam ettiğini söylüyor.
Kaydedilen yüksek bakterilerin ilk beş alanı, normal kabul edilenin yaklaşık 15 katı kadar yüksek, sandalyelerin seviyeleri normalden üç kat daha yüksekken, kapı kollarının biraz daha az bakteri içerdiği tespit edildi.
Araştırmacılar, geçen yıl 4-10 yaşları arasında 175 çocuğun ellerini de tıbbi yöntemle süpürerek örnekler aldı. Çocukların eli normal kabul edilenin beş misli yüksek bakteri içerirken, yayılan hastalıkların en büyük sebebinin el temizliği ile ilgili olduğu kesinleşmiş oldu.
"Kış aylarında, okullar Norovirus salgını riskinde" diyen araştırmacılar, aileleri ve okul çalışanlarını daha hijyenik ortamlar oluşturmaları konusunda uyarıyor. 

Hazal ÖZDEMİR
 

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2016, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482