banner480

3 bin yıllık lezzet sofralarımızda

Muğla'dan ülkemize ve tüm dünyaya yayılan Muğla zeytini ve zeytinyağı vazgeçilmezlerimiz arasında. Geçmişi yaklaşık 3 bin yıl öncesine dayanan zeytin, şifa kaynağımız olarak biliniyor.

3 bin yıllık lezzet sofralarımızda

Türkiye'de bulunan toplam zeytin ağacının yüzde 14'ü Muğla'da bulunuyor. Muğla'da yaşayan yerli halkın çoğu bahçelerindeki zeytin ağaçlarından topladıkları zeytinleri fabrikalarda sıktırdıktan sonra elde ettikleri zeytinyağını satarak geçimlerini sağlıyorlar. Önemli bir geçim kapısı olan zeytinyağı ticareti, zeytine yeşil altın denilmesinin nedeni. 

Sofraların vazgeçilmez doğal lezzeti olan zeytin ve zeytinyağı, çiftçinin zeytin bahçelerine bebek gibi özenmelerine neden oluyor.

Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazif Ekici, Muğla'nın ilçelerinde bulunan yaklaşık 35 bin çiftçinin geçim kaynağı olan zeytin ve zeytinyağı üretiminin devlet tarafından da desteklendiğini açıkladı. Nazif Ekici, devlet desteğiyle birlikte Muğla'da bulunan zeytin ağacı sayısının 17 milyona kadar çıkarıldığını ifade etti.

Zeytin toplama ve zeytinyağı çıkarma yöntemi

Çiftçilerin ağaçları silkeleyerek yere düşen zeytinleri toplama veya elleriyle tek tek toplama şeklinde gerçkleştiriliyor. Büyük bir zahmetle toplanan zeytinler, öncelikli olarak türlerine göre ayrılıyor. Çevredeki zeytinyağı fabrikalarına götürülen zeytinler, özel makinalardan geçirilerek yapraklarından ayrılıyor. Yaprakları temizlenen zeytinler yıkanıyor ve daha sonra da kırıcı yardımıyla eziliyor. Ezilen zeytinler ayrıştırılarak yağı ve posası farklı yerlerde toplanıyor. 

Dünyanın en eski zeytinleri bizim bölgemizde

Zeytindostu Derneği Genel Sekreteri Atilla Totoş, Muğla'da bulunan zeytinlerin tarihinin 2 bin 800 yıl öncesine dayandığını belirterek, ilk zamanlardaki duvar kitabelerine göre bulunan 4 çeşit zeytinden birinin Muğla'da üretildiğini vurgulayarak altın sıvı olarak nitelendirdiği zeytinin ne kadar kıymetli olduğunun altını çizdi.


ÖZEL İÇERİK - EMİNE ŞEN

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2016, 16:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482