banner480

20'lik diş ağrısına ne iyi gelir? En etkili yöntem nedir?

Herkesin korkulu rüyası haline gelen 20'lik diş ağrıları... Peki 20'lik dişin belirtileri neler ve nasıl iyileşir? 20'lik diş ağrısına ne iyi gelir?

20'lik diş ağrısına ne iyi gelir? En etkili yöntem nedir?

 Herkesin korkulu rüyası haline gelen 20'lik diş ağrıları... Peki 20'lik dişin belirtileri neler ve nasıl iyileşir? 20'lik diş ağrısına ne iyi gelir? İşte yanıtı...

20'lik dişler kolay çürüyebilen, iltihap veya apse yapabilen dişlerdir. Ondan dolaydır ki diş hekimlerinin % 99′u yirmilik dişlerin bir an önce çekilmesini önerirler. Peki 20'lik diş ağrısına ne iyi gelir?

Diş ağrısı, tüm ağrıların yanında en fazla sinir bozan ağrı çeşitidir. Hele ki bu diş 20'lik olan diş ise. Özellikle 20'lik dişler hem çıkarken hem çürüdüğünde çok feci ağrı yaparlar. Yirmilik dişler insanlarda yirmili yaşlarda çıkarlar, ağızda en arka bölgede yer alırlar. Bazı insanlarda yirmilik dişler çıkarken, çenede boş yer olmamasından dolayı ya olacak şekilde damak içinde büyürler. Bu ağrılı ve sancılı bir süreç yaşatır.

20'lik diş hangi ağrılara yol açar?

Uzman hekim, bu dişi damak içerisinden ameliyatla alır ve ağrı sonlanır ancak bu en kötü ve en son tercih edilen yöntemdir. Bu her insanda böyle olmaz, dişler ağız içinde damak üzerinde dizili şekilde dururlarken milimetrik hareketler yapabilirler, zaman içerisinde dişlerde aralanma, sıkılaşma olmasının nedeni budur. 20'lik diş çıkarken dişler sıkılaşır, 20'lik dişe yer açarlar, bu sırada diş çıkmaya çalışırken ateş, baş ağrısı yapar. Özellikle gece geç saatlerde sancısı çok faza hissedilir, uykudan uyandırabilir.

20'lik diş çekilirse ne olur?

Diş çürükleri kalp rahatsızlıklarına neden olabildiği için dişçiye gitmeyi ihmal etmemek gerekir. Diş doktorunuz çürüyen yirmilik dişi dolgu, kanal tedavisi gibi işlemlerden geçirmeyi tercih etmeyecektir. Çekilecektir dişiniz. Ancak diş çekme operasyonu zannedildiği gibi ağrılı değildir. Dişin varolan ağrısını dahi sonlandıracak anestezi yapılır, dişçinizin profesyonelliğine bağlı olarak 30 saniye ile 1 dakika arasında dişinizden kurtulabilirsiniz.

Ağrıyı geçici olarak durduran ilaç hangisi?

Diş ağrılarının genelinde geçici müdehale için önerilebilinecek bitki, karanfil yağıdır. Aktarlardan alınabilinecek karanfil yağı, pamuk yardımıyla ağrıyan dişin üzerine koyulabilinir, kısa sürede ağrıyı keseceği görülecektir. Ancak geçici bir çözümdür, doktorunuza gitmeyi geciktirmeyin, çünkü diş ağrıları kulak ağrısından kalb sorunlarına kadar pekçok ağrı ve hastalığın tetikçisidir.

Ayrıca sağlıklı bir ağız mutlu bir ruh hali demektir. Ağız sağlığı ve ruh sağlığı arasındaki doğrudan bağlantıyı olumlu yönde kullanmanız açısından, ağız sağlığınıza dikkat etmenizi, böylece depresyondan uzak bir ruh haline sahip olabilirsiniz.

Diş ağrısı; diş çürümesi, diş minesinin aşınması, diş etlerinin iltihaplanması veya bunlara benzer sebeplerden kaynaklanır.
Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2017, 01:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482