banner480

15 milyon vatandaşımızda bu mikrop var

Türkiye'de yaşayan vatandaşların yaklaşık 15 milyonunda verem mikrobu görülüyor.

15 milyon vatandaşımızda bu mikrop var

Verem hastalığı ile ilgili bilinç oluşturmak için Manisa'daki öğrencilere eğitim verildi. Manisa İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Engin Yıldırım, veremin sinsi bir hastalık olduğunu vurgulayarak, ne kadar bilinçli olursak o kadar sağlıklı oluruz dedi. Eğitimde bulunan Dr. Ayşe Pınar Balcan, veremle ilgili rakamsal verileri de paylaştı.

70. Verem Eğitim ve Propaganda Haftası kapsamında düzenlenen eğitimlere Manisa'da devam ediliyor. Öğrencileri bilgilendirme amacıyla verilen eğitim, Manisa Şehzadeler ilçesindeki Murat Germen İlköğretim Okulu Toplantı Salonunda düzenlendi.

Manisa İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Engin Yıldırım eğitimde öğrencilere, veremin ne kadar sinsi bir hastalık olduğunu anlatmık için yeşilçam filmlerinden örnek verdi. Verdiği örneklerde eskiden verem hastalığının çok yaygın olduğunu söyleyen Yıldırım, öksürükle başlayıp mendilde kan lekesinin göründüğü filmlerle büyüdüklerini anlattı. Veremle savaş ne kadar başarılı olursa olsun, sinsi bir hastalık olduğu için dikkatli olunmazsa tekrar artabileceği bilinci oluşturulmaya çalışıldı.

Dünya genelinde her yıl yaklaşık 10 milyon kişi verem mikrobunu alıyor ve bu insanların 1 buçuk milyonu bu hastalık yüzünden hayatını kaybediyor. Açıklanan verilere göre ise Türkiye'de bu hastalığa yakalanan kişi sayısı 13 bin kişi ancak 15 milyon kişinin verem mikrobunu taşıdığı açıklandı.

Programın amacı olarak verem mikrobu hakkında bilinçlendirmenin çocuk yaşta başlaması olduğunu anlatan İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Engin Yıldırım, bilinçlendirme çalışmalarının devam edeceğini açıkladı.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2017, 17:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482