Yenal Tanören: Dededen toruna, babadan oğula geçen bir yadigar: TESPİH

Tespih alırken nelere dikkat etmelisiniz ? Tan Tespih'in kurucusu Yenal Tanören açıkladı

Yenal Tanören: Dededen toruna, babadan oğula geçen bir yadigar: TESPİH

Tan Tespih'in kurucusu Yenal Tanören çok özel açıklamalarda bulundu. İşte o çok özel açıklamalar:

Yenal Bey biraz sizi ve Tan Tespih'i tanıyabilir miyiz?

Kendimi; tespihe önce ilgi, sonra sevda duymuş ve sevdamı ile dönüştürmüş bir insan olarak, Tan Tespih'i ise; sektöre yeni girmiş ama fark yaratmak için çalışan bir firma olarak tanıtabilirim.

Peki bu firmayı kurma hikayenizi anlatabilir misiniz?

Tespih; bana babamdan geçen bir alışkanlık, her zaman kullandığım ve koleksiyonunu 
yapmaktan keyif duyduğum bir aksesuardı benim için. Piyasada benzer modelleri gördükçe, önce kendime sonra bende bu modelleri görüp, beğenen eşime, dostuma özel tespihler yaptırmaya başladım. Bu süreçte Türkiye'nin birçok şehrinden ustayla çalışıp, en iyi hammaddeleri araştırıp, Trabzon'dan özel modeller kazaziiyeler, kuyumculardan özel püsküller yaptırarak farklı ve kaliteli bir tespih koleksiyonu oluşturdum. Bundan 3 sene önce de sektöre önce e-ticaret firması olarak, sonrasında da mağazımı açarak hızlı bir giriş yaptık. Şu anda sadece İstanbul yada Türkiye'de değil, dünyanın hemen her kıtasına tespih satıyoruz.

Tespih'in günümüzde popülerliğinin artışı için ne söylemek istersiniz?

Tespih; atalarımızdan gelen bir gelenek, dededen toruna, babadan oğula geçen yadigar, bir zikir, ibadet aracı, sakinleşmek için kullanabileceğimiz çok özel ibr aksesuar. Popülerliği bana sorsanız az bile.

Peki bu popülerlik artışında Tespih'in dizilerdeki kullanımının bir etkisi var mı sizce?

Tabiki var diye düşünüyorum. Şu an sanırım hemen her dizide birçok sahnede önemli oyuncuların kullandığı bir aksesuar. Bizim tespihlerimizi de sponsoru olduğumuz Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Payitaht Abdülhamid ve Sen Anlat Karadeniz dizilerinde görebilirsiniz.

Tespih alırken ve seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Tespih farklı tane sayısında, farklı tane büyüklüğünde, farklı model ve hammaddelerle yapılan bir aksesuar, bir ibadet aracıdır. Önce elde çekim tespih mi yoksa koleksiyon için tespih mi alınacağına karar verilmesi gerekir.Sonra rahat edilen tane büyüklüğü ve hammadde seçilmelidir. Sonrası ise ustanın marifetidir.

Sizin müşterilerinize sunduğunuz model ve hammaddeler nelerdir?

Biz genelde kehribar grubu, diş grubu ve bağa tespihlerimizi değerli taş işlemesiyle, gümüş ya da altın püskülle, gümüş kazazla ya da sistemli
modelle müşterimize sunuyoruz. Standart koleksiyonumuzun yanında kişiye özel tasarımlar da yapıyoruz. Tespihlerimizi merak edenleri www.tantespih.com adresine ya da mağazımıza her zaman bekleriz.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2018, 01:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER