Ufak Tefek Cinayetler'deki kavga sahnesinin çekimi kaç gün sürdü?

Ufak Tefek Cinayetler sezon finalinde kavga sahneleri diziye damga vurdu

Ufak Tefek Cinayetler'deki kavga sahnesinin çekimi kaç gün sürdü?

Salı günleri ekranlara gelen Ufak Tefek Cinayetler  dizisi sezon finali yaptı. Ancak dizide kavga sahneleri oldukça konuşuldu. Peki o sahneler nasıl çekildi ve kaç gün sürdü? Milliyet yazarı Sina Koloğlu bu sahnelerin perde arkasını kaleme aldı. İşte o yazı:

‘Ufak Tefek Cinayetler’, sezon finali yaptı. Biz de bu köşede, zaman zaman ev ahalisinin isyanlarını dile getirdik. Ama bunlar, diziyi benim gözümde, bu sezonun en ‘iyilerinden biri’ olmaktan alıkoymadı. Edip’in ölmesi birçok seyirciyi kesmedi ama bütününe bakmak lazım. Heyecanlı bir şekilde izlendi mi? Merak     ettik mi? Bunu bize sunabildiler mi? Mesele bu...  
Oyuncular döktürdü, müzik yerli yerinde ve abartılmadan sürdürüldü, yönetmen kotardı. Bir şansızlığı var ‘telenovela’ olmayan dizilerin, bizim yerli sistemde, ömrünün uzun olma şansı yok. 
45-50 dakika standartındaki ‘Ufak Tefet Cinayetler’, 64 bölümlük iş yaptı. Seneye bir 64 bölüm daha olur ve final yapar. 
Yoksa sürer dizi... Ve finaldeki kavga...

Kavgada dublör kullanılmadı

Ekşisözlük’te, “Türk televizyonlarında izlediğim en gerçekçi, kapalı alanda amatör kavgaydı. Hatta izlediğim en gerçekçi kavgaydı. Emeği geçen herkese teşekkürler” diye yorumlamış bir yazar... Tam isabetti ve durumun özetiydi. Tülin Özen ve Duygu Sarışın’ı tebrik ederiz. Sahnenin hiçbir anında dublör kullanılmadı. Bu, önemli olsa gerek... Sadece onlar mı? Bu sahnenin geri planı...

Hangi ünlü isim hazırladı?

İki gün spor salonunda, iki gün de mekanda (banyoda) sahne provası yapıldı. Dövüş sahnesi provası yapıldı. Sahnenin nasıl oynanacağını, hangi hareketlerin yapılacağını, Uğur Yıldıran planlandı ve iki asistanı uyguladı. ‘İçerde’ dizisinin komiser Selim’i... Kendisiyle ilgili, kısa bir bilgi vereyim, Gazi Üniversitesi Spor Akademisi Jimnastik Bölümü mezunudur. 

Çekim kaç gün sürdü?

Sahne çekimi bir gün sürdü. Dört kamera ve aksiyon için bir mini kamera kullanıldı. Ali Bilgin ve Deniz Yorulmazer yönetmenler, unutmamak lazım. Ve kurgu... Bu sahnenin böyle etkili bir şekilde bizlere sunulmasının son halkasında kurgu var. Hamdi Deniz, 2000’li yıllardan beri bu piyasada... 15 film kurgusu ve dokuz post prodüksiyona (dizi ve film) imza atmış bir isim. Bu işini de bir kenara yazacaktır. Çekim sırasında kullanılan tüm aksesuarlar, ‘zarar vermeyecek malzemelerden’ yapılmış, belirteyim.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER