Sibel Can kaç yaşında?

Sahneye çıkabilmesi için babası Engin Cangüre’nin mahkeme kararıyla yaşını 6 yaş büyüttüğü Sibel Can, 32 yıl sonra yine mahkeme kararıyla yaşını küçülttü.

Sibel Can kaç yaşında?

Babasının talebiyle mahkeme kararıyla 1 Ağustos 1964 olan doğum tarihini 1 Ağustos 1970 olarak değiştirmek için dava açan Sibel Can’ı mahkeme haklı buldu. Fatih 2.Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 31 yıl önce verdiği mahkeme kararının ortadan kaldırılmasına karar veren mahkeme, Sibel Can’ın yaşının nüfusta 1 Ağustos 1970 olarak düzeltilmesine karar verdi.
 
DOĞUM TARİHİ DEĞİŞTİ

İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasına davacı Sibel Cangüre’nin (Can) avukatı Emin Erdal ile davalı Nüfus Müdürlüğü vekili katıldı. Söz alan Sibel Can’ın avukatı, “Dinlenen tanıklar, toplanan deliller göstermektedir ki davamız sabit olmuştur. Önceki karar yok sayılsın ve davamızın kabulüne karar verilsin” dedi. Davalı nüfus müdürlüğü vekili de, “Dava ispatlanırsa kayden bir engel bulunmamaktadır” dedi. Davayı kabul eden mahkeme, Fatih ilçesi Nüfus Müdürlüğü’ne kayıtlı Sibel Can hakkında 31 yıl önce 13 Mayıs 1985 tarihinde verilen Fatih 2.Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararının ortadan kaldırılmasına karar verdi. Mahkeme davacı Sibel Can’ın nüfus kaydına göre 1 Ağustos 1964 olan doğum tarihinin nüfusta 1 Ağustos 1970 olarak düzeltilmesine karar verdi. 

31 YIL SONRA DAVA AÇTI

İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’ne 9 ay önce dava açan Sibel Can’ın dava dilekçesinde iddialara göre babası Engin Cangüre, kapatılan Fatih 2 Asliye Hukuk Mahkemesi’ne 1985 yılında başvurarak kızının yaşının büyütülmesini istedi. 1970 doğumlu olan Sibel Can, nüfusta 1964 olarak kaydedildi. Adli Tıp raporunda Sibel Can’ın 21 yaşlarında olabileceği belirtildi. Fatih Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dinlenen tanıklar da Sibel Can’ın 1964 tarihinde doğduğunu anlattılar. Mahkeme o tarihte 15 yaşında olan Sibel Can’ı çağırdı ve Sibel Can’ın duruşmadaki dış görünümünün tanık ve Adli Tıp raporunu doğruladığını desteklediğini belirtti. Sibel Can’ın doğumunun nüfusa yanlış yazıldığını 13 Mayıs 1985 tarihli kararında açıklayan mahkeme, kayıtlara göre evlilik dışı doğmuş olduğu iddia edilen Sibel Can’ın doğum tarihinin tashihi gerektiğini belirterek yaşını 1 Ağustos 1964 olarak düzeltilmesine hükmetti. 
Sibel Can da tam 31 yıl sonra gerçek yaşının 1970 olarak düzeltilmesi için dava açtı. 
 
ANNESİNİN 12 YAŞINDA DOĞUM YAPMASI MÜMKÜN DEĞİL

Vefat eden babası Engin Cangüre tarafından kızı Sibel Can’ın yokluğunda kızına velayeten yaş büyütme davası açıldığını ve müvekkilinin yaşının 1964 yapılarak tam 6 yaş büyütüldüğünü dava dilekçesinde anlatan avukat Emin Erdal, “Mahkemenin kararı kesinleşmiş ve müvekkilimin nüfusuna işlenmiştir. Yeniden yaş düzeltme davası açabilme hakkımızın da yasal olarak mümkün olmaması yüzünden mahkemenin kararının yargılanmanın iadesi yolu ile ortadan kaldırılması gerekir “dedi. Babasının dava açtığı 1985 tarihinde kızının 15 yaşında olduğunu ve annesi Emine Gül Sezer ile babası Engin Cangüre’nin 30 Temmuz 1969 tarihinde evlendiğini anlatan avukatı, “Şayet müvekkilimin yaşı büyütüldüğü gibi 1964 olsaydı müvekkilimin anne ve babasının evlenmesinden tam 5 yıl önce doğmuş olması gerekir ki bu mümkün değildir. Annesi 1952’lidir. Kızı 1964 doğumlu olsa annesi 12 yaşında doğum yapmış olacaktır. Bu yüzden 1985 tarihli kararda yazıldığı gibi evlilik dışı bir doğum da imkânsızdır. Böyle bir doğum tarihi gerek teorik gerekse tıbben mümkün değildir. Doğum tarihi arasında tam 6 yıl olması da müvekkilimin gerçek yaşının belirlenmesi için kemik incelemesi sonucu kesin olarak belirlenecek matematiksel ve bilimsel bir gerçekliktir” dedi

YORUM EKLE
YORUMLAR
leyla
leyla - 12 ay Önce

TUM KADINLAR SIBEL CAN GIBI OLSAYDI ERKEK SIDDETINE MARUZ KALMAZDI

LEYLA
LEYLA - 12 ay Önce

KESKE TUM KADINLAR SIBEL CAN GIBI OLSAYDI

SIRADAKİ HABER