İstanbul gecelerinde neler oluyor?

gecce.com'un yazarlarından Sanem Bora, İstanbul gecelerini değerlendirdi.

İstanbul gecelerinde neler oluyor?

Her an yeni bir lansman, yeni bir parti, yeni bir dernek yemeği daveti almamak içten değil... Bu davetler bir de güzel mekanlarda olunca katılmamak elde değil. 

Ekim ayı boyunca Odeabank’ın sanat platformu O’Art, Foto İstanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali kapsamında Nick Brandt’in “Tozlu Miras” adlı fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor.Art Galerim'de aynı festival kapsamında, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü Öğretim Üyesi Yusuf Murat Şen’in “Islak Kent” adlı sergisine ev sahipliği yapıyor. İstanbul Temaşa Tiyatrosu, yeni sezonda Amerikalı yazar John Steinbeck’in aynı adlı romanından tiyatroya uyarlanan Fareler ve İnsanlar ile perdelerini açtı. Dünya Yönetmenler Birliği’nin lisanslı yönetmenlerinden Onur Atacan’ın rejisiyle sahnelenen oyunda Merve Sevi, Murat Makar, Murat Ilgar, Cüneyt Vural, Soner Enmutlu, Ubeyd Ünal , Cengiz Gül rol alıyor. Tam bir DT klasiği kıvamındaki bu oyunun bir özel tiyatro tarafından sergileniyor olması alkışı hak ediyor. George ve Lennie adlı iki tarım işçisinin hayal kırıklıkları üzerinden Amerikan rüyasının gerçek yüzü konu ediliyor. 16 yıldır tiyatro sahnelerinden uzak olan Murat Makar’in Lennie Small karakteriyle seyirci karşısında. Benim de canım arkadaşım, dostum, kardeşim, cancağızım Merve'mi izledikçe gururdan göğsüm kabarıyor. Tüm oyuncu arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Alkışınız bol olsun!

Yeni şeyler denemek ve bildiğim lezzetleri, yeni yerlerde denemek de benim için bir keyif. Örneğin; kemik iliği yapan çok fazla mekan yok hatta ve hatta çok iyi yapan mekan yok. Yurt dışında özellikle New York 'ta çok beğendiğim bir kaç restoran muhteşem yapıyor. İstanbul'da nerelerde yenir keşif aşamasındayım henüz...

Bir çok kişi sevmez; yağlı ve ağır bulur, oysa bir öğün için yanında bir kadeh beyaz şarap ile çok güzel bir başlangıç olabilir. Ayda bir bile olsa öneririm. Etiler Nispetiye caddesinde The Galliard kemik iliğini için ideal bir deneyimdi. New York'ta halka halinde yemiştim ama burada kemik enine kesilerek servis ediyorlar. Ulus 29 Food Bar 'da da aynı güzellikte ve aynı sunumla kemikte ilik yeme fırsatım oldu. Sanırım bağımlılık yapmış olabilir acaba daha nerede yerim diye düşünüyorum. Lezzet, sunum ve beraberinde eşlik edenlerle ilgili deneyimlerimi paylaşmaya yeni mekanlarda tattıktan sonra önümüzdeki haftalarda devam edeceğim. 

Okullu tüm ailelerde eğitim ve öğretim alanında telaşlı ve hareketli günler devam ediyor. Bir çok okul büyük vaatlerle öğrencilere en iyi imkanları sunduğunu söylerken, bir çok eğitimci ise ilgi duydukları alanlar üzerine eğilerek yapılacak yönlendirmeler eşliğinde daha iyi sonuçlar alınabileceğini savunuyor. Örneğin; yabancı dil öğrenmek için oyunlar eşliğinde daha bebek yaşlarda oyun guruplarıyla derslere başlıyorlar. "Art and Craft" atölyelerinde ana dili kıvamında yabancı dil sevdiriliyor. Şimdilerde ise spor alanında çocuklar katıldıkları antrenmanlarda, kendilerini görmek istedikleri hedeflere taşıyacak terimleri günlük kullanır hale gelecek şekilde eğitim alıyorlar. Bunlara bir örnekte Ertem Şener'in Nihat Uğurlu ile beraber yeni kurmuş olduğu Arsenal Soccer School Türkiye... Türk futbolunda önemli yerlere gelmiş yeni ve yetişen futbolculara örnek olacak eski-yeni oyuncuların ziyaret ettiği bu okulda American Life Dil Kursu öğretmenleriyle antrenman yapıyorlar... Anne babalarda okulun kafesinde kahvelerini yudumluyorlar. Tebrik ediyor, başarılar diliyorum. Bu hafta uzun saatlerimi İstinyePark'ta geçirdim. Gerçekten aradığım her şeyi derli toplu bulmak, zamanımı doğru kullanarak alışveriş sonrası keyif yapmak istiyorsam başka adres tanımıyorum. Favori mekanım Masa Restaurant.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER