Efsane müzisyen hayatını kaybetti

Rock'n Roll'un varlık sebebi olan efsane müzisyen öğlen yemeği sırasında yaşamını yitirdi.

Efsane müzisyen hayatını kaybetti

Rock'n Roll'un efsane müzisyeni Chuck Berry, 90 yaşında hayatını kaybetti. 

Missouri polisinin haberine göre, öğlen yemeğinde masasında hareketsiz olarak bulunan efsanevi müzisyenin ölüm nedeni henüz bilinmiyor.

1950 yılında kariyerine başlayan ve Rock'n Roll'un kurucusu olarak nitelendirilen şarkıcı kendisinden sonra gelenleri de etkilemeyi başarmıştı. CHUCK BERRY KİMDİR?

18 Ekim 1926 yılında Kaliforniya, ABD'de dünyaya geldi. 1940'lı yılların sonunda Gibson'un gitarı elektriklendirmesi yeni bir devrimi müjdeliyordu. O güne kadar blues ve rock'n'roll gruplarında solo enstrümanı saksafon ya da piyano iken; mucid'i azam Gibson'un Les Paul model elektrikli gitarından sonra yerler değişecekti. İşte elektro gitar ile rock'n'roll'un günümüze taşınması da bu köprüyle başlayacaktı. Chuck Berry de bugünkü birçok müzisyeni etkileyecekti. Bunların başında da AC/DC ve Angus Young gelecekti, öyle ki onun gitarla sahnede seke seke dolaşması tamamen Chuck Berry'den gelenekselleşmiş bir tavırdır. Aynı şekilde Young'un ustalarındandır.

Usta gitarist ve Rock'n' Roll'cu, 1950 yılında ilk olarak bir kulüp ya da bar grubu diyebileceğimiz St Louis, Mo adlı trio ile müzik kariyerine başladı. 1985 yılında Grammy tarafından "Yaşam Boyu Başarı" ödülüne layık görüldü.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2017, 01:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER