banner480

'La Casa De Papel' neden bu kadar başarılı oldu?

Dünya artık bambaşka bir çizgiye yöneldi... Neye derseniz sorunun cevabı çok basit. Dijital Medya...

Demem o ki televizyonun o sihirli dünyası her ne kadar devam ederse etsin, tüm dünyada saliseler içinde yarışın olduğu bir internet dünyası gerçeği var. Diziler, yapımlar bile artık internettefenomen oluyor. Burada yeni bir çılgın dünya var. Türkiye'de bunun örnekleri biraz geç yapılmış olsa da Fi Çi bunun en güzel örneklerinden biri.

Yabancı medyada ise yapılan kült diziler ya da sürükleyici yapımlar internet ortamından Netflix gerçeğiyle doruk noktasına çıkıyor.

Netflix bu işi gerçekten çok iyi yapıyor. Hakkını vermek lazım. Özellikle şu sıralar bir 'La Casa De Papel' çılgınlığı yaşanıyor. Yoğun çalıştığım için çok fazla vakit bulup da bir soluk da izleyemesem de hemen hemen her gün bir bölümünü izlemeye çalışıyorum. Dünyanın dilinde olan bu dizi neden bu kadar ses getirdi? Bir İspanyol televizyon kanalında Antena 3'te yayınlanmaya başlayan La Casa De Papel isim soygun dizisi 2 Mayıs 2017 tarihinde başladı ve 9 bölümle ilkbaharı, sonra da 6 bölümünü sonbaharda yayınladı ve 23 Kasım 2017'de de yayın tarihine son verdi. Netflix böyle bir cevheri parlatmadan durur mu? Aldı eline sazı birinci kısımları değiştirerek ve süreleri dünya standartlarındaki olası ölçüyle birleştirerek birçok ülkede yayın haklarını satın aldığı La Casa De Papel'i aralık ayında seyircinin beğenisine sundu. Derken hikaye böyle başladı.



Peki La Casa De Papel neden bu kadar izlenme rekorlar kırıyor?

Bu sorunun tabii ki birçok etmeni var. Her diziyi yıldız yapacak bir oyuncu kadrosu yoktur. Senaryonun güçlü olması da yetmez kimi zaman. La Casa De Papel'in seyirciye nakşettiği şey biraz da bu aslında. Oyuncuların doğal halleri ve ters köşe kurgulanmış "aa ben çözdüm burayı" dediğiniz anda mors olduğunuz sahneleriyle gönülleri fethetmeyi başarıyor.



Dizinin çok uzun olmaması ve internet ortamında rahatlıkla izleniyor olması gibi avantajları da göz önünde bulundurulduğunda La Casa De Papel'in parlaması aslında hiç de sürpriz olarak gözükmüyor.



La Casa De Papel'in sükse yapmasının en önemli etkeni Netflix olarak görünse de hikayenin soygun dizisine rağmen her parçada her dizide ve her filmde olmazsa olmazı "aşk" kavramı yapımın tuzu biberi... İzlemeyenler için diziyi oturup anlatmıyorum sadece ufak detaylar vermeye çalışıyorum. La Casa De Papel'in başarılı olma özelliklerinden biri de hikayenin en sona değil en başa yerleştirilmiş olması. Nasıl yani? Şöyle açıklık getireyim dizi henüz ilk bölümden soyguna başlıyor ve aksiyona çabuk sokuyor izleyiciyi Seyirciyi oyalamadan gereksiz detaylara değinmeden yola koyulması işin rengini de değiştirmiş oluyor. Dizinin saçma bulmadığım yanları yok mu? Elbette var. Bu kadar başarılı bir soygun planını yapan 'Profesör' karakterinin tehlikeli aşk oyununu fark edememiş olması gibi ufak noktalar olsa da dizi alkışı hak ediyor...

YORUM EKLE
YORUMLAR
senem gözde.
senem gözde. - 3 ay Önce

biri beni şu tv başına oturtsun sonra da açsın şu la casa de papeli izletsin yoksa izleyeceğim yok. çok istiyorum ama bi fırsatım olmadı. bi de the handmaid's tale dizisi var. şiddetle tavsiye edebilirim size. Sırf o dizi için blu tv'ye üye oldum :) kalemine sağlık.

banner481

banner482