banner480

Yüksel Arslan hayatını kaybetti

Dünyaca ünlü Türk ressam Yüksel Arslan hayatını kaybetti. Ünlü ressamın hayatını kaybettiği haberini Mine G. Kırıkkanat'ın Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla duyurdu.

Yüksel Arslan hayatını kaybetti

Mine G. Kırıkkanat sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı paylaşım ile Yüksel Aslan’ın hayatını kaybettiğini duyurdu. Kırıkkanat tweet'inde "'Büyük Türk ressamı, aziz dostum Yüksel Arslan yaşadığı Paris'te bu sabaha karşı saat 2'de vefat etti. Başımız sağolsun' dedi.
 
Kendine has üslubu ile yaptığı resimlerle dikkat çeken Yüksel Aslan, yaptığı çalışmalara resim yerine 'Arture' adını veriyordu. 84 yaşındaki Arslan Paris’te yaşıyordu. Ülkemizi farklı ülkelerde de başarı ile temsil eden sanatçı, Karl Marx'tan esinlenerek çizdiği resimleriyle tanınıyor.  

YÜKSEL ARSLAN KİMDİR?

27 Temmuz 1933 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelen Yüksel Arslan, Liseyi İstanbul Erkek Lisesi'nde okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünde eğitim aldı.
1955 tarihinde ilk sergisini Maya Galerisi'nde açan Arslan, toprak boyalar, bal, yumurta akı, sabun, ot, çay, tütün, kemik iliği, kan ve sidik gibi malzemeler kullanarak ürettiği boyaları kullandığı bu tekniği ilk olarak İnsanlı Günler ismini verdiği serisinde kullandı. Arslan, 1957-1958 yıllarında Eleşkirt'de askerlik yaptı. 1959 tarihinde ikinci kişisel sergisini İstanbul'da açtı.
 
1961 yılında açtığı sergisini 15 resimli olarak Paris'te açtı ve daha sonra orada yaşamaya başlayan Arslan, sanatını Paris’te icra etmeye başladı.
 
Yüksel Arslan Paris’te kaldığı dönemde, resimlerine Fransızca art (sanat) ve peinture (tablo) sözcüklerini birleştirerek arture adını verdi. Arslan daha sonra eşi Lidy ile tanıştı ve çiftin bir çocuğu dünyaya geldi. 1967 yılında Ankara ve İstanbul'da açılan iki sergi için Türkiye'ye gelen Arslan, 1980'de, tarihöncesi çağlardan güncel döneme kadar, kendi üzerinde etkisi olan her şeyi resmettiği Etkiler dizisini çizmeye başladı.
 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482