Şarkı sözleri ödül getirdi

Nobel Edebiyat Ödülü bu yıl müzisyen Bob Dylan'a verildi. Nobel komitesi ödülün Dylan'a 'büyük Amerikan şarkı geleneğinde yeni bir şiirsel etki yarattığı için' verildiğini açıkladı.

Şarkı sözleri ödül getirdi

Nobel Edebiyat Ödülü bu yıl müzisyen Bob Dylan'a verildi. Nobel komitesi ödülün Dylan'a "büyük Amerikan şarkı geleneğinde yeni bir şiirsel etki yarattığı için" verildiğini açıkladı. Dylan'ın 1988'den bu yana turnede olması, tüm dünyada konserler vermesi ve kendini sürekli yenilemesi ödülü almasını sağladı. Ödülün açıklanmasının ardından Bob Dylan, Twitter'da trend topic oldu.  

Nobel adaylarının listesi hiçbir zaman resmen duyurulmasa da yıllardır kulislerde Bob Dylan'ın da adı geçiyordu. Ödülün Dylan'a verilmesi düşük bir ihtimal olarak görülüyordu. Bahislerde Dylan'a verilen oran 16'da 1'di.

Bob Dylan "Chronicles" adlı otobiyografisinde "Büyükannem Trabzonlu'ydu ve soyadı da Kırgız'dı" demişti. Sanatçı anılarında atalarının İstanbul'dan Kağızman'a, oradan da Trabzon ve Odessa'ya göçtüğünü anlatmıştı. 

BOB DYLAN KİMDİR?

Amerikalı müzisyen, söz yazarı, şair, yazar ve oyuncu Bob Dylan 24 Mayıs 1941'de Minnesota'da doğdu. Asıl adı Robert Allen Zimmerman olan sanatçı, Hibbing Lisesi’nden 1959 yılında mezun olduktan sonra Minnesota Üniversitesi'ne girdi. 1960'ta üniversiteyi terk ederek otostopla New York‘a gitti.
Greenwich Village’taki folk kulüplerinde sahne almaya başladı. Gitarla birlikte ayni anda ağız armonikasi çalarak farklı bir stil yakaladı. O dönemde sahnede Bob Dylan adını kullanmaya başladı. Columbia Records'la kontrat imzaladı. İlk albümünde kendisine ait iki beste yer aldı. 1963 yılında gelen ikinci albüm 'The Freewheelin', Amerikan pop müziğinde o zamana kadar benzeri görülmemiş şiirsel bir ses getirdi.

TÜRKİYE'YE 3 KEZ GELDİ

Dylan, siyasi içerikli şarkılarıyla dikkatleri üzerinde topladı. 'Hurricane/Fırtına' lakaplı siyahi boksör Rubin Carter'ın haksız yere hüküm giymesi üzerine 'Hurricane' adlı şarkıyı besteledi. 'Blowing in the Wind' ve 'The Times They Are A Changing' şarkıları toplumsal hareketlerin marşı haline geldi.
Ailesinin Türkiye'den göç ettiği açıklayan Dylan, İstanbul'da üç defa konser verdi. Mavi Marmara baskınının olduğu gün sahne alan Dylan, konseri 'Masters of War/Savaşın Efendileri' şarkısı ile bitirdi. 1988'de başladığı 'Hiç Bitmeyen Turne'sine devam eden Dylan, kariyeri boyunca 30'un üzerinde albüme imza attı, 10 filmde rol aldı.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER