“Kış” is coming

Kış geliyor dedik getirdik, soğuklar geliyor dedik getirdik, kar geliyor dedik ve sonunda kar da geldi. =)
 
Havanın eksileri gördüğü günlerdeyiz ne kadar sürer bilemiyoruz ama şu anda yağan karın tadını çıkartmanın tam sırası =) Her ne kadar insanları en mağdur eden hava şartları kış olsa da karın havayı temizlemesi, mikropları öldürmesi, soğuk havanın bir nebze olsun kar yağınca kırılması gibi faydalı özellikleri de var. Bu durum en çok çocukların işine gelir çünkü kartopu yaparlar, kardan adam yaparlar, yere yatıp karda kendi şekillerini yaparlar hatta en çok okullar tatil olunca severler karı =) Bazı işyerleri tatil eder bazıları da eğer işleri ofis dışında da yapılacak gibi ise evlerinden yaparlar. Eğer siz de soğuk bir kış gününde evde mahsur kaldıysanız evinizde kışın yapılacak bir sürü eğlenceli aktiviteniz var =) 
 
Ben Adanalı olduğum için insanlar kardan yollarda kaldığında, hava şartlarına kızdığında çok da anlamazdım karın hayat şartlarına etkisini ta ki hayatımdaki en kötü karı Ankara’da yaşadığım dönemlerde görünceye kadar. Yolda kaldığım sadece Ümitköy köprüsünü 2 saatte geçtiğim, otobüs çıkmadığı için site içerisinde 3 km yürüdüğüm zamanları hatırladım bir an =) 
 
Okullar tatil, işyeriniz bu hava şartlarında gelmenizi istemedi o da tatil peki tatilde neler yapabilirsiniz? Uzun bir tatil değil ancak şansınız varsa ve hafta sonundan önce tatil haberini aldıysanız hafta sonu ile birleştirip şehir dışına çıkabilirsiniz. Tabii hava şartlarından ötürü oluşan yol sıkıntısını da göz önüne almanızı öneririm =)
 
Oohhh mis hava kötü evde kapalı kaldık miskinlik yapma=) …
 
Sabah erken kalkma zorunluluğunuz olmadığı için çalar saatinizi uyumadan kapatmanızı öneririm =) böylelikle uyandıran da yoksa derin bir uyku çekip sıcak yatağınızdan esneye esneye canınızın istediği bir saatte kalkabilirsiniz =)  
 
Dışarı çıkıp eğlenceli vakit geçirebilirsiniz….
 
Eğer yalnız değilseniz hele de çocuklu bir ortamınız / çevreniz varsa bir poşet ile dünya kadar mutluluk enerji sahibi olabilirsiniz. ( poşetle karda kaymak en hızlı kayma yöntemi =) )
 
Evde izlenmemiş filmleri/dizileri bitirmek
 
Amaçsız oturmak gibisi yok. =)  Üzerinize battaniyenizi geçirip; (evinizde hava sıcaksa da ince bir polar bile alsanız o kar kış battaniye moduna hemen girebiliyorsunuz =)  elinizde bir kupa içerisinde sıcak içeceğinizi de alıp izlemediğiniz diziler ya da filimler var ise bunları izlemenin tam sırası bence. Önerebileceğim birkaç dizi var. Mesela Agatha Christie’nin “And There Were None” adlı dizisi tam da böyle bir gün için ideal bir dizi. Sadece 3 bölümlük bir dizi ayrıca Amerikan dizilerinin ortalama dizi süresinin 45-55 dk olduğunu da düşünecek olursak dizinin tüm bölümleri Türkiye’de izlediğimiz dizilerdeki bir bölüme tekabül ediyor =) Stephen King Sevenler için Mahşer (The Stand ) adlı diziyi öneririm. O da 4 bölüm bir günde bitecek dizilerden.
 
Okunmayan kitapları bitirmek...
 
Elinizde son birkaç sayfası bir türlü bitirilememiş kitaplarınız varsa bence tam zamanı evde oturup karın yağışını gören bir pencerede yanınızdaki sehpada sıcak içeceğiniz eşliğinde bir türlü bitiremediğiniz ama bitmesine çok az kalmış kitaplarınızı bitirebilirsiniz. =)
 
Yemek / Pasta Yapmak…
 
Her gün sabah kuşağı programlarında sıkça görüyorsunuzdur bu programlar sürelerinin belli bir vaktini yemek için de ayırıyor siz de bugün ne pişirsem diye düşünmeksizin açtığınız herhangi bir kanalda çıkan yemek tarifini malzemeleri evinizde de varsa eğlenceli bir şekilde hazırlayabilirsiniz =)
 
Dekor değişikliğine gidin…
 
Hep sıkıldığınız odanızdaki oturma düzenini ya da yatak odanızdaki dizilimi ufak değişiklikleri yapmak için tam da fırsat. Hem hareket halinde olduğunuz için üşümemiş hem de eşyaları oradan oraya taşırken vaktin nasıl geçtiğini anlamamış olursunuz =) eğer dağınık bir kitaplığınız var ise daha önceki yazılarımdan kitaplık düzenleme tekniklerini inceleyebilirsiniz =)
YORUM EKLE
YORUMLAR
Halit ahmet
Halit ahmet - 1 yıl Önce

Bir adanalı olarak kış bence yazdan güzel