Yoga mı Pilates mi? işte cevabı...

Rahatlatıcı ve sakinleştirici etkileri nedeniyle tercih edilen yoga ve pilates son yılların en popüler sporlarından. Peki ya hangisini seçmeli? İşte ikisi arasında tercih yapacaklara öneriler

Yoga mı Pilates mi? işte cevabı...

Son yıllarda öne çıkan sporlar arasında bulunan yoga ve pilates rahatlatıcı ve sakinleştirici etkileri nedeniyle oldukça tercih ediliyor. Sık sık birbirleri ile karşılaştırılan yoga ve pilates arasında bir rekabet yaşansa da aslında her iki sporu da yaparak vücudunuza üst düzey bir esneklik ve form kazandırabilirsiniz.

Pilates ve yoganın amacı vücuda esneklik katmak ve temel sporlarla geliştirilemeyen güçsüz kasları güçlü hale getirmek. Vücut direncini geliştiren yoga ve pilates ayrıca bağışıklık sistemi üzerinde de olumlu etkilere sahip. Spor yapmayı bırakanların pilates ve yoga yaparak vücutlarındaki deformasyonu önledikleri de kanıtlanmış bir gerçek.

Peki yoga mı yoksa pilates mi? İki spor dalınında vücudumuza etkisi oldukça fazla. Bu durum ise seçim yapmakta zorluyor. İşte ikisi arasında tercih yapacaklara birkaç öneri.

Yoganın yararları

Yoga Uzakdoğu felsefesi ile harmanlanmış, kendini rahatlatma ve geliştirme odaklı bir dal. Yoga yaparak stres düzeyinizi düşürebilir, sakinleştirici etkisinden faydalanabilir, konsantrasyon ve odaklanma gücü kazanabilirsiniz. Yoga aynı zamanda mutlu hissetme, pozitif düşünme ve hayattan keyif alma gibi faydaları ile de psikolojiye ve sağlıklı yaşama destek olan bir öğreti.

Tedavi edici özelliğinin yanında zihin ile beden arasındaki koordinasyonu da üst seviyeye çıkaran yoga, beden ağırlığı kullanılarak mat üzerinde yapılıyor. Pek çok yoga stili var ve hangi yoga stilini seçmeniz gerektiği sizin kişisel tercihinize ve ihtiyacınıza bağlı.

Pilatesin yararları

Pilates ise fiziksel esneme sağlayan bir sistem. Pilates mat üzerinde yapılabildiği gibi pilates aletleri eşliğinde de yapılan bir spor. Karın ve sırt kaslarını büyük ölçüde güçlendiren pilatesin bu konuda tedavi edici özelliği oldukça ön planda.

Pilates hareketlerini hızlı yapmak yerine doğru ve tam koordinasyonda yapmak pilatesin hakkını vermek açısından önemli. Eklemleri zorlamadan çalışmalarını sağlayan ve kişiye güç ve esneklik kazandıran pilates aynı zamanda kasları da uzatarak daha ince bir bedene sahip olmayı sağlıyor.

Hangisini seçmeli?

Kendi vücut ihtiyaçlarınıza göre pilates ve yoga arasında bir seçim yapabilirsiniz veya bu iki öğretiyi bir arada yaparak vücudunuza farklı özellikler kazandırabilirsiniz. Fiziksel bedeninize pilates ile güç ve esneklik kazandırırken ruh ve zihin bütünlüğünü ise yoga ile yakalayabilirsiniz. Pilates ile güçlendirdiğiniz kaslarınız ile daha doğru yoga duruşları yaparak iki spordan da tam fayda elde edebilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER