Ünlü Make-up artist Rıfat Yüzüak ile özel röportaj

Türk kadını olarak süsümüze pek düşkünüzdür. Makyaj yapmayı, güzel görünmeyi çok severiz. Daha güzel görünmenin püf noktalarını ise; makyajda Türkiye’nin bir numarası olan ünlü make-up artist Rıfat Yüzüak'a sorduk. "Rıfat Yüzüak kimdir?, Türkiye’de makyajın yeri nerededir?, Ne tip yanlışlar yapıyoruz?’’ gibi sorularımızı tüm içtenliği ile cevapladı. Rıfat Yüzüak'ı yakından tanımak ve makyaj sırlarını öğrenmek istiyorsanız bu keyifli röportajımız tam da size göre...

Ünlü Make-up artist Rıfat Yüzüak ile özel röportaj

Türk kadını olarak süsümüze pek düşkünüzdür. Makyaj yapmayı, güzel görünmeyi çok severiz. Daha güzel görünmenin püf noklarını ise; makyajda Türkiye’nin bir numarası olan ünlü make-up artist Rıfat Yüzüak'a sorduk. "Rıfat Yüzüak kimdir?, Türkiye’de makyajın yeri nerededir?, Ne tip yanlışlar yapıyoruz?’’ gibi sorularımızı tüm içtenliği ile cevapladı. Rıfat Yüzüak'ı yakından tanımak ve makyaj sırlarını öğrenmek istiyorsanız bu keyifli röportajmız tam da size göre...

Rıfat YÜZÜAK kimdir ? Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

10 yılı aşkın kozmetikle iç içeyim. İlk olarak Dior'la başladım, sonrasında MAC ile uzun süre çalıştım. Ardından sırası ile Bioderma, Avon, Oriflame gibi markalarla çok büyük projeler gerçekleştirdik. Sonrasında Giorgi Armani'nin Türkiye Make-Up artisti oldum. Ardından P&G güzellik elçisi Max Factor'un reklam yüzü ve make up artisti oldum.Bu birikimlerle prodüksiyonlarını ütlendiğm birçk önemli çekimler ve markalara danışmanlıklar verdim.Tükiye'de çalışmadığım ünlü kalmadı. Birçok ünlüye gerek imajları ve gerekse birçok konuda danışmanlıklar verdim. Birçok büyük şirkette makyaj ve güzellik bilinci ile alakalı workshoplar gerçekleştiriyorum. Bu yıl da "Sil Makyajını" adlı kitabım satışa çıktı.Makyaj alanında kimlerle çalışıyorsunuz?

Şu an birçook ünlünün önemli projelerinde birlikte çalışıyoruz. Serenay Sarıkaya, Fahriye Evcen, Hande Erçel, Sinem Kobal en son birlikte çalıştığımız isimler.

Ne tür makyajlar yapıyorsunuz?

Daha çok kişinin gerçek güzelliğini ön plana çıkartmayı çok seviyorum. İnsanların makyaja ihtiyaçları olmadığını kanıtlayacak kadar naturel makyajlar yapmayı çok seviyorum.

Herkes makyöz ya da makyör olabilir mi?

Son yıllarda Türkiye'de çok popüler bir meslek makyaj yapmak... Dolayısıyla birçok kişi makyaj yapıyor; aslında isteyen herkes bir şekilde makyöz oluyor ama tabi ses getirecek işlere imza atmak çok kolay olmuyor. Normalde make up artistlik gerçekten çok geniş bir vizyon ister. Makyaj dışında birçok konuyu çok iyi bilmemiz gerekir. Çok iyi takip etmeniz yapılan önemli iyi işlerin hepsini takip etmeniz gerekir. Daima araştırmanız, birçok konuya hakim olmaniz ve çok çalışmanız gerekiyor.

Makyaj konusunda eğitim almak şart mı – bu mesleği düşünenler için ne gibi önerilerde bulunmak istersiniz?

Eğitim tabi ki şart fakat Türkiye'deki makyaj eğitimlerine çok fazla güvenmiyorum. Çok yanlış bilgi var ve bu eğitimler makyaj yapmanıza yardımcı olmak yerine işinizi zorlaştırıyor. Benim kitabı yazma ve adını "Sil Makyajını" koymamın en büyük nedeni de bu.Makyaj da moda var mıdır?

Makyajda moda ve trendler var ama bence insanlar günlük hayatlarında kullandıkları makyajlarda bu trend ve moda kısmına çok takılmamalı çünkü bu konu biraz kafa karıştırabiliyor.

Her makyaj her dönem kullanılır mı?

Yani çok farklı makyajlar var ve hepsi her dönem kullanilmaz. Naturel ve sade makyajlar tavsiye ederim bu makyajlar her dönem kullanılır.

2017 yılı için öne çıkan makyaj renk ve trendleri nelerdir?

Benim kadınlara önerim kendi renklerini bulmalarıdır. Kendi ten, saç, göz renklerine baksınlar; bu renkler ve bu renklerin karışımlarının açık, koyu, sıcak ve soğuk tonlarını deneyebilirler.

Sizce bir kadın günlük olarak nasıl makyaj yapmalı?

Aslında bunu kitapta çok net ve pratik bir şekilde anlatıyorum #selfmakeup adını koyduğum bu uygulama herkesin kolay ve kendine uygun makyajı bulabilmesi için çok faydalı.Güzel görünmek için çok makyaj şart mı?

Güzel görünmek için asla makyaj sart değil; güzel görünebilmek aslında daha çok tavır ve yaptığınız her şeyin bu tavrı desteklemesine bağlı. Sizi rahat ve gerçekten iyi hissettirmesi lazım. Bu sırları uzun uzun kitapta anlatıyorum.

Gelin makyajlarında nelere dikkat edilmeli?

Gelinlerin makyaja ve saça çok yüklenmemeleri lazım. Bu konu gerçekten önemli; çünkü düğün günü bambaşka birine dönüşmek ve görüntünün sizinle uymaması gerçekten iyi olmuyor. Benim tavsiyem renklerde dikkatli olmaları ve sade ışıltılı uygulamalar tercih etmeleri.Makyajda marka ve ürünün etkisi ne kadardır?

Doğru ürünleri bulmak ve ürünleri doğru seçmek için çok fazla deneme yapmak ve sonuçları not etmek ve sonrasında karar vermek lazım. Ben bu konunun çok pratik bir yöntemine kitapta yer verdim.

Erkekler bazı özel günlerinde makyaj yapıyorlar. Bu makyaj ile ilgili bilgi verir misiniz?

Çok ihtiyaçları olan spesifik bir durum yoksa ben erkeklere çok makyaj önermiyorum. Ancak lokal olarak kapatılması gereken bir şey varsa bir pudra ya da kapatıcı olabilir ama erkek cildi için bu ürünlerde renk seçimi çok önemli. Ten renklerinden bir ton koyu ürünleri deneyebilirler.Size özel uzmanı olduğunuz bir makyaj stili var mı – Makyajda neleri seversiniz?

Sanatsal ve fashion makyajlarla çekimler yaptığımız oluyor; bunlar benim için çok keyifli tabi. Onun dışında yıllardır çekimlerin konseptine göre bir çok farklı tarzı deneye deneye neredeyse tüm tarzları rahatlıkla uygulayabiliyorum.

Rıfat YÜZÜAK sosyal medya hesapları nelerdir?

Instagram: instagram.com/rifatyuzuak


Röportaj: Yeliz YAVUZ

Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece medyahaber.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2017, 15:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER