Sağlıklı zayıflayarak yaza fit girmenin yolları

İdeal kilonuza inmek ve sağlıklı bir görünüme kavuşmak için son günleriniz. Yaza sayılı zaman kala fit görünme telaşına kapılanlar, işte yaza fit girebilmenin yolları...

Sağlıklı zayıflayarak yaza fit girmenin yolları

Yaz ayları hızla yaklaşırken, pek çok insan hızlıca kilo vermek zorunda olmanın yarattığı baskıyı üzerinde hissediyor. Ne yazık ki, bu kişilerin pek çoğu ümitsizliğe kapılıyor çünkü alınan kiloları istediğimiz hızda yok edecek sihirli bir reçete bulunmuyor. ‘Hızlı incelme’ hevesi genellikle büyük umutlarla başlıyor ancak, gerçekçi hedefler belirlenmezse, başarı şansı çok da yüksek olmuyor. Peki kışın alınan kilolar nasıl verilecek? İşte yaza fit girmenin yolları:

Yavaş ve kademeli ilerleyin
Çok zor bir fitness programına bir anda dalmanın iki önemli sonucu olabilir, ani aktivite artışı nedeniyle vücudunuz ağrıdığı için çok geçmeden vazgeçebilir ya da titizlikle yaptığınız fitness planlarınızı çöpe atmanıza neden olacak şekilde sakatlanabilirsiniz. Bu nedenle, günde bir kez antrenman yapın ve antrenmanınıza hoşlandığınız aktiviteleri ekleyin. Her gün en az 30 dakikalık bir antrenmanı tamamlamayı hedeflemek harika bir başlangıç olacaktır ve daha da önemlisi, neredeyse her antrenman mevcut fitness seviyenize göre düzenlenebilir.

Gerçekçi hedefler seçin
Yaza kadar incelmek ve dikkat çekici karın kaslarına sahip olmak istiyorsanız, vücut-yağ oranınızın makul ölçüde düşük olması gerekir. Her ne kadar bu Haziran ayında belirgin karın kaslarına sahip olamasanız da, sürekli bir egzersiz programına başladığınızda, bir gün tüm vücudunuzun sıkılaşması ve karın kaslarınızın ortaya çıkması için gerekli adımı atmış olacaksınız. Gerçekleşebilir bir hedef belirlemek, fitness planınızı düzenli bir şekilde uygulamanıza yardımcı olacaktır. Önce vücut yağınızı yüzde bir veya iki oranında azaltmayı hedefleyin ve sonra hedefinizi büyütün.

Sert fitness programlarını uygulamayın
Hızlı kilo vererek inanılmaz bir fiziksel değişime kavuşma vaadi, pek çok insanı radikal bir diyet programını uygulamaya veya kanepeden kalkıp son derece ağır bir fitness programına başlamaya teşvik edebilir. Bu yaklaşım diyet ve egzersizlerde yaşanan hızla verilen kiloların aynı hızla geri alınmasının temel sebeplerinden biridir ve genellikle kilo vermekten ziyade kilo almaya neden olur. İnsanlar başlangıçta hızlı kilo verebilirler ancak radikal programları uzun süre devam ettiremeyecekleri için, çoğu kısa bir süre sonra eskisinden fazla yemeye ya da yeniden kanepedeki yerlerini almaya başlarlar.

Her gün tartılmayın
Kilo tek başına başarılı bir antrenman programı için güvenilir bir gösterge değildir. Çok sık tartılmak umutsuzluğa kapılmanıza ve bunun sonucunda hedeflerinizden vazgeçmenize neden olabilir.

Plansız egzersiz yapmayın
Bir egzersiz koçundan yardım almadan egzersizlerinizi kendiniz belirliyor olsanız bile bir antrenman planı yapmaya özen göstermelisiniz. Vücudunuzun değişmesi için, siz artan aktivitelere uyum sağlarken, egzersizlerinizin de değişmesi gerekir. Basitçe ifade etmek gerekirse, form kazandıkça ve egzersizleriniz gözünüze kolay görünmeye başladıkça, yoğunluğu ya da süreyi artırarak vücudunuzun daha da iyi bir forma kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER