banner480

Nane yağını koklayarak zayıflayın

5 duyu organlarımızdan biri olan koku alma hissi, bu duyulardan en güçlü olanıdır. Bu özelliği göz önüne alındığında koku almanın iştah üzerindeki büyük etkisi yadsınamaz.

Nane yağını koklayarak zayıflayın

Günlük yaşamda maruz kalınan kötü kokular bazen hayatı çekilmez kılabilir. Nöroloji uzmanı Alan Hirsch koku alma ile iştah duyusu arasında yakın bir ilişki olduğunu belirtiyor. Tat alma hissinin %90’dan fazlasının ise koku duyusunun oluşturduğunun altını çiziyor.  Bu durumun kanıtı olarak ise sabahları aldığımız sıcak kahvenin kokusuyla birlikte kahve içme isteğimizin artması ya da restoranlardan gelen yemek kokularının iştahımızı arttırması bu bilginin en önemli kanıtları arasında gösteriliyor.
 
Nöroloji uzmanı Alan Hirsch normalden daha kilolu kadınlardan oluşan bir grup üzerinde bilimsel bir çalışma yaptı. Bu grupta yer alan her katılımcıya içinde çeşitli meyve kokularının olduğu esansiyel yağlar verildi.  Ve her bireye bu yağları açlık hissettiklerinde koklamaları istendi. Böylece yemek kokularını almayan kişiler açlık hissinden de uzaklaşmış oldu. Yapılan bu deneyin sonucunda 6 aylık bir süre içinde katılımcıların başka hiçbir diyet programı yapmadan 6 ve 10 arasında kilo verdikleri belirlendi.
 
NANE YAĞINI NASIL KULLANMAK GEREKİR? 
 
İnsan bünyesinin acıkma mekanizması devreye girdiği zaman hissedilen durumdan itibaren nane yağını 3 defa içinize çekerek koklayın. Ancak bu 3 defayı arka arkaya değil belli aralıklarla yapmanız gerekir.
 
Eğer sürekli bu eylemi gerçekleştirmek istemiyorsanız ve sürekli üzerinizde bu koku kalsın istiyorsanız 2 damla nane yağı ile 2 damla Hindistan cevizi yağını karıştırın. Karışımı bileklerinizin iç kısmına uygulayarak kokunun azaldığını hissettikçe yenileyebilirsiniz. Bunu alışkanlık haline getirdikten sonra zamanla iştahınızın azaldığını ve kilo vermeye başladığınızı kendi gözlerinizle göreceksiniz.
 
 

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2017, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482