banner480

Kozmetik ürünler sizin için uygun mu?

Profesyonel cilt bakımı dışında evde de mutlaka günlük temizlik ve nemlendirilme yapılması gerektiğini açıklayan Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Hicran Ercan, şunları söyledi.

Kozmetik ürünler sizin için uygun mu?

Profesyonel cilt bakımı dışında evde de mutlaka günlük temizlik ve nemlendirilme yapılması gerektiğini açıklayan Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Hicran Ercan, şunları söylüyor: "Bu sayede cildin mevsim değişikliğine uyumu da sağlanmış olur. Unutulmamalıdır ki, kış aylarında kullanılan cilt temizleyiciler, kremler ve tonikler yazın kullanılan ürünlerle aynı olmamalıdır. Kozmetik ürünleri seçerken cilt yapısına ve mevsim şartlarına uygun olmasına dikkat edilmeli ve ürünlerin mutlaka dermatolojik testlerden geçmiş olmasına özen gösterilmelidir. Bebek ve çocuklarda kullanılan nemlendirici ve losyonların seçiminde de çok dikkat olunmalıdır. Bu ürünler asla katkı maddesi içermemeli, kokusuz ve parfümsüz olmalıdır.

Daha çok fiziksel içerikli ürünler tercih edilmelidir."

ÇATLAKLARA DİKKAT EDİN

Mevsim geçişlerinde en çok görülen sorunlardan biri de ani sıcak-soğuk geçişleri yüzünden ciltte oluşan çatlaklardır. Bu çatlaklar genellikle yüzde, burun kenarında, ellerde ve yanaklarda olur. Bu sorundan kurtulabilmek için duş alırken aşırı sıcak su kullanılmamalı ve cilt mutlaka banyo sonrası nemlendirilmelidir. Banyo süresinin 5-10 dakikadan fazla olmamasına da özen gösterilmelidir. Bunların yanı sıra cildi tahriş edebilen alkol ve esans içeren sabunlar kullanılmamalı, yağlı sabunlar veya jeller tercih edilmelidir. Kullanılan temizlik ürününün PH seviyesinin 5.5 olmasına da dikkat edilmelidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482