banner480

Hafıza için şarkı söylemek lazım

Müzik ruhun gıdasıdır sözü herkes tarafından biliniyor ancak yapılan araştırmalar sonucunda hafızanın gıdası olduğu da ortaya çıktı. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmada, hafızadaki bilgileri canlı tutmak için müzik kullanılması gerekiyor.

Hafıza için şarkı söylemek lazım

Yapılan araştırmalara göre müzik duyguların canlanmasına, duyguların da anıları canlandırmasına neden oluyor. Bu etkiye başka hiçbir ilaç veya aktivite yapmıyor.
 
Özellikle ilerleyen yaşlarda meydana gelen Alzheimer hastalığı ile baş etme yöntemleri aranıyor ancak net bir özüm bulunuş değil. Alzheimer’ın özellikle 65 yaşından sonra görülme sıklığı da gün geçtikçe artıyor.

Yapılan bilimsel çalışmalarda 65-70 arasında Alzheimer’a yakalanma sıklığı oranının yüzde 4-5 olduğunu söyleyen Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, “Müziğin Alzheimer hastalığı üzerine olumlu etkileri uzun zamandan beri bilinirken, bu konuda oldukça fazla sayıda çalışma yapılıyor. Müziğin duyguları, duyguların da anıları canlandırıldığını, başka hiçbir şeyin yapamayacağı şekilde hastaların anılarını hatırlattığını söyleyen araştırmalar mevcut” dedi.

Alzheimer hastalığının yaşla birlikte arttığını, bu hastaların yaklaşık yarısının ise 75-80 yaş aralığında olduğunu belirten Prof. Dr. Kütükçü, “Ülkemizde yapılan bir çalışmada ise 70 yaş üzerinde görülme sıklığı yaklaşık yüzde 10” dedi.
 
MÜZİK EN SON KAYBOLAN YETENEK
 
Hafıza sorunu yaşayanların tedavi edilmesinde en çok kullanılan yöntemlerden birinin müzik olduğu çoğu kişi tarafından biliniyor. Bu yöntem ile hafızada bulunan diğer bilgilerin hareketlendirilerek canlandırılması sağlanıyor. Hafıza sorunu yaşayan hastaların bildiği eski şarkıları hatırlamasıyla ilgili yapılan çalışmayla, hafızada kaybolan en son yeteneğin müzik olduğu kanıtlandı.
 
Yapılan çalışmalarda müziğin etkisinin ne kadar önemli olduğunun ortaya konduğunu söyleyen Prof. Dr. Kütükçü, “Bu nedenle ileri evre Alzheimer hastalarında bile bu yolla hastalara tekrar bazı şeyleri kazandırmak ve öğretmek için en iyi yol müzik olabilir. Enstrüman çalmayı bilen hastalarda özellikle bunu kullanmak çok yararlı olabilir. Hatta müziği kullanarak hareket fonksiyonları yeterli olan hastalarda müziğin ritmini kullanarak yapılan danslar hastalarda sarılma dokunma duyularını ve bununla birlikte güven duygusunun artması ve anıların canlanmasında güzel bir yol olabilir” dedi.
 
UYKU BOZUKLUKLARINI MÜZİK DÜZELTİYOR
 
Müziğin insan vücudundaki rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisinin olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, “Müziğin hastalarda değişik çalışmalarda ajitasyonu, anksiyeteyi, saldırganlığı, uyku bozukluklarını düzeltici ve hatta bilişsel ve fiziksel fonksiyonları düzeltici etkileri olduğu bildiriliyor. Şarkı söylemek aslında beynin sağ yarıküresinin sağladığı bir eylemdir, ancak müzik ritmi dışında diğer fonksiyonlar da olduğundan aynı zamanda sol yarıküresi ve hatta görme merkezi de uyarılarak birlikte bu alanların çalışmasını böylece beynin bir şekilde uyarılmasını sağlıyor. Unutkanlığı ve ilerde gelişebilecek demansı önlemenin yolları önce bunlara neden olabilecek hastalıkların bilinmesi ve bunlara karşı yapılacak mücadele ile başlar” dedi.  
 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482