banner480

Genişleyen gözenekleri sıkılaştırmanın doğal yöntemleri

Pratik yöntemlerle geniş gözeneklerden kurtulmak mümkün.

Genişleyen gözenekleri sıkılaştırmanın doğal yöntemleri

Cildinizdeki gözenekler çok geniş, açık, fazla yağlı veya kuruysa evde uygulayabileceğiniz birbirinden kolay doğal yöntemler ile bunlardan kurtulmanız mümkün. Bu doğal yöntemleri kullanarak, gözenekleri küçültebilir ve daha sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz...

İşte bu doğal yöntemler:

Buz

Buz, geniş ve açık gözenekleri sıkılaştırmada çok etkilidir.

Bir beze birkaç buz küpü koyup sarın. Cildinizde 15-30 dakika bekleyin. Günde birkaç kez bunu uygulayın. İhtiyaca göre kullanımı azaltabilirsiniz.

Diğer yandan, her gün yüzünü buz gibi bir suyla yıkamakta etkili olacaktır.

Elma sirkesi

Elma sirkesi, doğal tonik özelliğine sahiptir. Cildi sıkılaştırır, geniş gözenekleri azaltır ve cildin pH dengesini yeniler. Antimikrobik ve iltihap karşıtı özelliğiyle akne oluşumunu da önler. Bunun için, eşit miktarda elma sirkesi ile suyu karıştırın. Pamuk ile bu karışımı yüzünüze uygulayın. Birkaç dakika bekletip durulayın. Daha iyi bir sonuç için her gece yüz temizleyici olarak bu tedaviyi kullanabilirsiniz.

Yumurta beyazı

Yumurtanın beyazı (akı) cildi sıkılaştırmada oldukça etkili bir tedavidir.
1 yumurta beyazını yüzünüze yayın ve tamamen kurumasını bekledikten sonra durulayın. Daha bir sonuç için, beyazını sürdükten sonra peçeteyle örtün. Kuruduktan sonra peçeteyi çıkartın. Haftada 1-2 kez uygulamanız yeterli olacaktır.

Diğer bir yöntem ise, 2 yumurta beyazı ile yarım limon suyunu karıştırıp yüzünüze yaymak. Bu karışımı 10 dakika kuruyana kadar bekletin. Daha sonra soğuk suyla durulayın. Bu uygulamayı bir ay boyunca haftada birkaç kez tekrarlayın.

Şeker

Şeker, geniş gözenekleri sıkılaştırmada uygulanabilir. Ayrıca ciltteki fazla yağdan kurtulmanızı sağlar. Bunun için: 2 yemek kaşığı şekeri, 1 yemek kaşığı zeytin yağı ve birkaç damla limon suyuyla karıştırın. Yüzünüzde bu karışımı 20-30 dakika ovun ve durulayın. Haftada 1-2 kez düzenli uygulayın.

Karbonat

Karbonat, ciltteki fazla yağı alır ve ölü hücrelerden arındırır. Aynı zamanda pH dengesini sağlayarak akne ve sivilce oluşumunu önler. Antibakteriyel ve iltihap önleyici özelliğe sahiptir. Yapmanız gereken, 2 yemek kaşığı karbonat ile ılık suyu karıştırmak. Ardından cildinize dairesel haraketlerle masaj yapmak. Birkaç dakika bu şekilde uygulama yaptığınız maskeyi soğuk suyla durulayın. 5-7 günde bir, bu tedaviyi tekrarlayın. İhtiyaca göre kullanımı azaltabilirsiniz.

Kil

Kil, güneş lekesi gibi birçok lekeyi yok eder. Aşırı yağı ciltten alır ve cildi yeniler. Kil maskesi için: 2 yemek kaşığı kil ile gül suyunu karıştırın. Yapışkan bir kıvam elde edin. Yüzünüze uygulayın ve 15-20 dakika kuruyana kadar bekletin. Ovarak karışımı çıkartıp soğuk suyla durulayın. Haftada 1-2 kez bu uygulamayı tekrarlayın.

Limon suyu

Limon suyunun asidik özelliği sayesinde cilt yenilenir ve gözenekler sıkılaşır. Limon suyuyla gözeneklerinizi sıkılaştırmak için: 1 limon suyuna 1 çay kaşığı bal ekleyip karıştırın. Cildinize uygulayın ve 10-15 dakika bekletip durulayın. Günlük olarak bu tarifi uygulayabilirsiniz.

Başka bir tedavi yöntemi ise, 2 yemek kaşığı limon suyu ile domates suyu karışımıdır. Bu karışımı cildinize uygulayıp 10-15 dakika beklettikten sonra durulayın. Günlük veya haftada 3-4 kez uygulayın

Diğer bir seçenek, 1 çay kaşığı limon suyu ile tarçın tozunu karıştırın. 15-20 dakika bekletip durulayın. Bu tarifide günlük uygulayabilirsiniz.

Salatalık

Salatalık cildi sıkılaştırıp doğal parlaklık verir. 1 salatalığı rendeleyip suyunu bir kaba alın. Pamuk yardımıyla salatalık suyunu cildinize uygulayın ve 15-20 dakika bekletip soğuk suyla durulayın.
Salatalık suyuna biraz gül suyu veya limon suyu ilave edebilirsiniz. Daha sonra aynı şekilde cildinize uygulayın.

Yoğurt

Yoğurtta bulunan laktik asit, fazla yağlanmayı önler ve ölü hücreleri temizler. Aynı zamanda açık gözenekleri ve kırışıkları azaltır. Yüzünüze ince bir şekilde yoğurt sürün ve 10 dakika bekletip durulayın. Günlük veya haftada 3-4 kez uygulayabilirsiniz.

Çok yağlı, akneli bir cilde sahipseniz, 1 yemek kaşığı yoğurt ile 2 aspirin ve 1 yumurta beyazını karıştırın. Cildinize uygulayın ve 15-20 dakika bekleyip durulayın. Haftada 1-2 kez tekrarlayın. Birkaç uygulama sonra değişimi fark edeceksiniz.

Yulaf

Yulaf, cildi yeniler ve ölü hücrelerden arındırır. Açık gözenekler için çok yararlıdır.

Yapmanız gereken, 5 yemek kaşığı bal, 2 yemek kaşığı süt tozu ve 1 yemek kaşığı yulafı karıştırmak. Bu karışımı yüzünüze dairesel şekilde uygulayın. Daha sonra ovarak bu karışımı çıkarın ve soğuk suyla durulayın. Haftada 1-2 kez tekrarlayın.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2017, 15:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482