Gebelik anne adayını güzelleştirir mi? Dr. Filiz Ak açıkladı

Kadınların birçoğu doğum esnasında çekilecek ağrının şiddetine dayanamamaktan ve vücut yapısının bozulacağından, aşırı kilo alacağı korkusu içerisinde olduğundan çoğu anne adayları bu yüzden gebe kalmaktan korkar. Gebelik, bir anne adayına faydası nedir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Dr. Filiz Ak açıkladı.

Gebelik anne adayını güzelleştirir mi? Dr. Filiz Ak açıkladı
Kadınların birçoğu doğum esnasında çekilecek ağrının şiddetine dayanamamaktan ve vücut yapısının bozulacağından, aşırı kilo alacağı korkusu içerisinde olduğundan çoğu anne adayları bu yüzden gebe kalmaktan korkar hatta bunun için evenmekten bile vazgeçen var. Peki gebelik, bir anne adayına faydası nedir? Ya da gebelik bir anne adayını güzelleştirir mi çirkinleştiri mi? Bütün bu sorularınızın cevabını Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Dr. Filiz Ak verdi.
 
Öncelikle gebelik,  bir anne adayını çirkinleştirmediğini aksine güzelleştirdiğini vurgulayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr Filiz Ak devam ederek medyahaber.com'a önemli açıklamalarda bulundu. 
 
Filiz Ak "Gebelik dönemi boyunca alınan kilolar ve vücuttaki doğum lekeleri için hanımlar kesinlikle endişe etmemelidir. Yüz'de yada göbek kısmında çıkan doğum lekeleri minimun 4 ay maksimum 6 ay içerisinde kayboluyor. Alınan kilolar da aynı şekilde fizyolojik bir durum olduğundan anne adayları düzenli olarak beslenmelidir." 
 

 

GEBELİK VE BESLENME DÖNEMİ 

"Gebelik kadınlar için doğal fizyolojik bir olay olması kadar çok da özel ve güzel bir dönemdir. Bu özel dönemde düzenli ve sağlıklı beslenmek hem anne, hem de bebek sağlığı için oldukça önem taşır. Bu özel dönemde anne adayının 'iki canlı olma' nedeni ile aşırı besin tüketiminin, bebeğin gelişimine bir faydası olmadığı gibi anneninde aşırı kilo almasına sebep olacaktır.  Peki bu önemli süreçte anne adayı hem bebeğinin, hem de kendisinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hangi besin gruplarını günlük olarak tüketebilir. "

İşte sağlıklı beslenme grubu;

Bu dönemde gerek gelişim gerekse büyüme konusunda oldukça önem taşıyan proteinden zengin et grubu. Bunun yanı sıra B vitaminleri demir ve çinkodan da oldukça zengin olan bu besin grubuna kümes hayvanları, balık, kırmızı et, kurubaklagil ve yumurtadır. 

Soru: Anne adaylarına nasıl bir doğum yapmalarını önerirsiniz?

Dr. Filiz Ak: Anne adayları daha kolay ve rahat bir doğum istiyorlar ise ve vücudunda ameliyat izi olmasını istemiyorlarsa muhakkak ki normal doğum yapmalarını tavsiye ediyorum. Normal doğum bir yandan anne adayını rahatlatırken diğer yandan da vücuttaki bütün fazla suyu atmaya yardımcı olup temizliyor.  Sezeryan kısacası aldığınız kiloları verdirtmediği gibi almanıza sebep oluyor. Anne adayları gebelik döneminde dengeli ve sağıklı beslendiği müddetçe sağlıklı ve kolay bir şekilde normal doğum yapabilirler.

Soru: Gebelik anne adayını çirkinleştirir mi, güzelleştirir mi?

Dr. Filiz Ak: Bana gelen duyumlara bakılırsa evet birçok anne adayları gebe kalmaktan korkuyor vücudum bozulur, çatlaklar yada yüzümde doğum lekeleri kalır diye.  Doğum lekeleri 4 ila 6 ay süresi içerisinde herhangi bir estetisyene başvurmadan kendiliğinden giden bir lekedir. Göbekteki çatlaklara gelecek olursak bazı vücutlarda oluşan çatlaklar bile 6 ayda yok olabiliyor. Bu süre zarfı içerisinde 'hala gitmedi çatlaklarım ne yaptıysam lekeler kaldı' diyen anne adayları ise yine karalar bağlamasın. Uzman estetisyenler bu soruna da çözüm buldu. Yani demem o ki gebelik asla bir anneyi çirkinleştirmez aksine hem güzelleştirir hemde hafifletir. Doğum sonrası vücut kendini yeniliyor. 

DOĞUM YAPAN VE GÜZELLİĞİNE GÜZELLİK KATAN BAZI ÜNLÜLER

Çağla Şikel

Beyonce

Kim Kardashian

Miranda Kerr 

DOĞUM YAKLAŞTIĞINDA NELERE DİKKAT ETMELİ, NELER YAPILMALI?

Normal doğum gebeliğin 38-42. haftaları arasında olur. Gebelerin %10nunda ise daha erken gebelik haftalarında doğum başlayabilir. Sezaryen hastanın veya doktorun yönlendirilmesi ile yapılacak ise veya mükerrer adı verilen ve daha önce sezaryen ile doğum yapmış olan bir gebeye tekrar sezaryen yapılacaksa işlem 38-39. haftalar arasında planlanır. Gebeliğin son haftalarına doğru rahimde Braxton-Hicks kasılmaları adı verilen kasılmalar olur. Bu kasılmalar rahim ağzının yumuşaması için hazırlık kasılmalarıdır. Bazen sık ve ağrılı olabildikleri halde genelde düzensizdirler. Gebelerin bir kısmında son haftalarda halk arasında nişan atılması adı verilen rahim ağzındaki tıkacın atılması gerçekleşebilir. Bu çamaşırda kanlı ve sümüklü bir leke bırakır. Genellikle doğumun başlayacağının habercisidir.

Doğumun habercileri, kasılmaların düzenli olarak gelmesi veya su kesesinin açılmasıdır. Gerçek doğum ağrıları araları giderek sıklaşan ve belden kasıklara doğru gelen ağrılardır. Bu kasılmalara hafif bir vajinal kanama da eşlik edebilir. Kasılmalar 10 dakikada birin altına indiğinde hastaneye gitmekte yarar vardır. Su kesesinin açılması durumunda ise hemen hastaneye gidilmelidir.

DOĞUM NASIL OLMALI? ANNE ADAYI NASIL BİR DOĞUM SEÇMELİ?

Doğum herhangi bir gerekçe yoksa normal yoldan olmalıdır. Halk arasında normal doğum olarak adlandırılan vajinal doğum kadınlara %75-80'inde rahat bir şekilde gerçekleşecektir. Geri kalan kısmında ise değişik nedenlerde dolayı sezaryen gerekecektir. Sezaryen sebepleri arasında anneye, bebeğe ve plasentaya ait nedenler sayılabilir. Daha önce sezaryen ile doğum yapmış olmak mutlak olmasa bile bir sezaryen endikasyonu sayılmaktadır. Sezaryen sonrası normal doğum da olabilir. Ancak rahimin doğum ağrıları başlamadan veya doğum ağrıları sırasında yırtılma riski vardır. Bu nedenle sezaryen sonrası normal doğum düşünen kadınlarda çok dikkatli bir takip gerekir.

Suda doğum, İngiltere ve rusyada popülarize olmuştur. Suda doğumda bir doğum küveti veya tankı kullanılır. Ilık su ile doldurulmuş bu küvetin içine giren anne adayı doğum ağrılarını burada çeker ve doğum da burada gerçekleşir. Normalde insanlar karada yaşayan canlılar olarak evrim sureci içinde doğumlarını kuru ortamda yapmışlardır. Suda doğum ılık suyun rahatlatıcı ve kasları gevşetici etkisinden yararlanmak amacı ile ortaya atılmış bir yöntem olmakla birlikte normal doğum ve epidural anestezi ile normal doğum ile kıyaslandığı çalışmalar mevcut değildir. Bu nedenle suda doğumun anne adayında daha az ağrıya neden olduğuna dair objektif bir bulgu yoktur. Ayrıca son zamanlarda yayınlanmış çalışmalarda suda doğan bebeklerde akciğerlere su girmesi sonucunda boğulma ve yeni doğan bakım ünitesine gereksinim artması görülmüştür. 

JİNEKOLOG OPERATÖR DR. FİLİZ AK KİMDİR?

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunudur. 1980–1985 yılları arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalında ihtisasını yapmıştır. İnfertilite, perinatoloji, onkoloji, menopoz ve kontrasepsiyon konularında çok sayıda çalışması vardır.
Yurtiçi ve yurtdışında birçok mesleki kongre ve seminere katılmaktadır.
İstanbul Jinekoloji Derneği, İstanbul Perinatoloji Derneği, Avrupa Kontrasepsiyon Derneği, İstanbul Tabip Odası, Türk Hekimleri Dostluk ve Yardımlaşma Vakfı ve Kandilli Kız Lisesinden Yetişenler Derneği üyesidir. Halen; Halaskargazi Caddesi, No. 226/14 Şişli, İstanbul adresindeki muayenehanesinde hastalarını kabul etmekte, çeşitli hastanelerde doğum ve ameliyatlarını yapmaktadır.

NİMET GÜNGÖR- MEDYAHABER.COM KADIN-YAŞAM HABERLERİ 

Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2017, 19:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER