Çocuklarınızın hareketlerini kontrol edin!

Çocuklar yaşadıkları sıkıntıları genellikle hareketleriyle gösterirler. İçinde bulundukları durumu anlatamadıklarından dolayı yaptıklarının ne anlama geldiğini çözümlemek gerekir.

Çocuklarınızın hareketlerini kontrol edin!

Çocuğunuzu ders çalışmaya adapte etmekte zorluk çekiyorsanız ve sürekli hareketli bir hali varsa ‘’çocuğum yaramaz’’ diyerek geçiştirmeye çalışmayın. Bunun gibi sorunlar ilerleyen süreçlerde çok ciddi psikolojik sorunlara ve geri dönülmez çöküntülere neden olabilir.    
 
Çocuğunuz okul zamanlarında uyması gereken kurallara uymuyorsa, ders çalışması gereken durumlarda çalışmıyorsa ve yerinde duramayarak hiperaktif hareketler yapıyorsa, bu tip çocuklara yaramaz diyerek önemsememezlik yapmayın. Bu belirtileri gösteren çocuklar ilerleyen yaşlarında farklı sorunlarla karşılaşabilir ve gerek akademik olsun gerekse sosyal hayatlarında olsun problem yaşarlar.
 
Çocukların hareketlerindeki bu belirtiler aynı zamanda ‘Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu’  belirtilerinin de var olduğunun göstergesidir.
 
Hiperaktive bozukluğu, nöro psikiyatrik bir durumdur. Bu rahatsızlığın nedenleri arasında beslenmedeki düzensizlikler, hayat içindeki stres ve çevrede yaşanan olumsuzluklar bu probleme neden olabilmektedir. Küçük yaşta fark edilen bu belirtiler göz ardı edildiği zaman yetişkin bireyler olunduğu zaman iş ve okul hayatında başarısızlıklara neden olacaktır. Çocuklarda gözlemlediğiniz bazı belirtiler eğer 7 yaşından önce görülüyorsa uzman bir psikiyatriste müracaat etmek gerekir.
  
- Okula gitmek istemiyor ve okula gittiği zaman da kurallara uymakta istemiyor ve zorluk çekiyorsa
 
- Birden bire öfkeleniyor, kontrolünü kaybetmekte çabuk davranıyorsa
 
- Düşünerek yapması gereken ve çaba gerektiren aktivitelerden kaçınıyorsa
 
- Gereğinden fazla konuşuyor ve başkasının konuşmasına izin vermeyerek sözünü kesiyorsa
 
- Ders çalışmak için masaya oturduğu zaman yerinde duramayarak sürekli kıpır kıpır oluyorsa ve ders başından kalkmak için çeşitli bahaneler üretiyorsa, bir uzman yardımı almanız gerekiyor. Eğer bu davranışları gözlemlediğiniz çocukların sorunlarını erkenden çözmek istiyorsanız acele etmeniz gerekir.
 

  
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER