Çocukların istediğini ağlayarak yaptırmalarına izin vermeyin

Her çocuğun istediğini yaptırmak için başvurduğu ilk yöntem ağlamaktır. Bilinçli bir anne babanın yapması gereken ise bunun farkında olarak ağlayan çocuğa istediğini vermemek.

Çocukların istediğini ağlayarak yaptırmalarına izin vermeyin

Çocuğunuzun her ağladığında onun istediğini yapan anne-babalar onlara iyilik yapmaktan çok kötülük yapmış oluyorlar.
 
Küçükçekmece Belediyesi’nin düzenlediği söyleşide anne babalarla bir araya gelen ünlü Pedagog Gözde Erdoğan, Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi'nde yapılan etkinlikte, çocukların en büyük sorunlarından olan; uyku düzeni, yemek alışkanlığı ve öfke kontrolü kazanımı gibi önemli konular hakkında bilgiler verdi.
 

 
Çocukların öfke nöbeti geçirdikleri zamanlarda ebeveynlerin daha sakin ve tepkisiz kalmalarının çok önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, sabırla bekleyerek o kriz anın geçmesini düşünmek gerektiğini söyledi.   
 
TEK GÜVEN KAYNAKLARI ANNE VE BABA
 
Çocuklar dünyaya geldikleri ilk andan itibaren tek güven kaynakalrı olaran anne babalarını hissettiklerini söyleyen Gözde Erdoğan, "Çocuklar, tek güven kaynağını ebeveynleri olarak görür. Onların hayatında anne ve baba ile birlikte beslenme ve uyku alışkanlığı ilk sıralarda geliyor. Çocuğun hayatında, beslenme, uyku, tuvalet, öfke, içe kapanma, hiperaktivite sorunları savunma mekanizmasıdır. Savunma mekanizmaları size yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu gösterir” dedi.


 
KENDİLERİNİ KANITLAMAK İSTERLER
 
Anne babaların çocuklarına seslerini yükselterek yaptırımda bulunmaların yanlış olduğunu söyleyen Pedagog Erdoğan, "Çocuk yetersiz, eksik ve bilgisiz olan kişidir. Anne-baba olarak sizler, çözüm üretecek olansınız. Çocuğu suçladığımızda, onu bastırıyoruz. Ses tonumuzu yükseltiyoruz. Ama bu davranışlarla çocuktan sağlıklı bir değişim bekleyemeyiz. Çocuklar, fark edilmek için düz duvara tırmanıyor, öfke nöbetleri geçiriyor. Sorumluluk sizde, suçlu aramayın” dedi.

 
 
ONLAR ÖFKELİYSE SİZ SAKİN OLUN

Çocukların öfke nöbeti geçirdikleri anda ne yapılması gerektiği hakkında bilgi veren Erdoğan,"Öfke nöbeti geçiren çocuk karşısında tepkisiz kalın, öfkelenmeyin. Sabredin, o an donmuş gibi bekleyin. Sakinleştiğinde hayat kaldığı yerden keyifle devam etmeli. O anı hatırlatan hiçbir konuşma yapmayın. Yemek yemeyen, uyumayan, ders çalışmayan çocuklar için yapabileceğimiz şey uygun ortam hazırlamak. Önce ona kendimiz örnek olmalıyız. Baskı yapmak yanlış. Yanında olun ama ne yapacağını ona bırakın. Sosyalleşmesine izin verin” şeklinde anlattı.SÖYLEDİKLERİNİZ VE YAPTIKLARINIZ BİRBİRİNİ TUTSUN

Çocuklara karşı yapılan hareketlerde ebeveynlerin tutarlı davranması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, "Anne-babaların en büyük hatası, öfkelenen çocuklara hoşgörülü davranarak sabredip, bir anda yeter diye bağırmaları. Çocuğunuz o andan sonra size güvenmez. Dengeli olun. Çocuğun anneyle ilişkisine baba, babayla ilişkisine anne karışmasın” diye konuştu."AĞLAYAN ÇOCUĞA İSTEDİĞİNİ VERMEYİN”

"Ağlayan bir bebeğe meme vermek yanlış bilgidir, çöpe atın” diyen Pedagog Gözde Erdoğan, "Memeyi ağzına vererek, çocuğunuzu susturuyorsunuz, öfkesini bastırıyorsunuz. Önce onu sakinleştirmelisiniz. Bir süre sonra çocuk, her istediğini yaptırmaya başlıyor. Ağladığında hayata karşı istediğini vermeyin” diyerek anne-babalara püf noktası verdi.


 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER