Çocuğunuzun iştahsız olma nedenleri

Annelerin en büyük sorunlarından biri de çocuklarına yemek yedirmekte hatta ağızlarını bile açtırmakta zorluk çekmeleri.

Çocuğunuzun iştahsız olma nedenleri
ÇOCUĞUN YAPISI

Prematüre, kalp hastalığı, yarık damak ile otizm gibi durumlarda ebeveynler çocuğun sağlığı için daha çok endişeleniyor ve bu yüzdende çocuk aç olmasa bile onu yemeğe zorlayabiliyor. 

Bir nevi “Ne kadar çok yemek yerse, o kadar hızlı büyür” düşüncesine kapılıyorlar.

BESLENME GEÇİŞLERİ

Anne sütünden ek gıdaya geçiş sürecinde birtakım güçlükler yaşanabiliyor. Anne sütünden biberona ya da suludan katı gıdaya geçerken zorlanılırsa, yemeyi istemeyebiliyorlar. Bu da ebeveynlerde ''Bebeğimin iştahı yok'' düşüncesini oluşturuyor.

Bu tarz durumlarda bebeğin ek gıdaya geçisine hazır olup olmadığından emin olunmalı. Dr. Ertekin, “Öncelikle bebeğin başını taşıyabilmesi ve tam olarak oturabilmesi şart. Ek besinin aylara göre günlük verilme miktarı, kıvamı, zamanı ve sunumu da çok önemli” diyor. 

Dr. Ertekin, çocuğun beslenme geçişlerinde zorlanmaması için annelere bazı tavsiyeler veriyor: “Besinlerin aşırı tatlı veya tuzlu, ekşi, çok baharatlı ve kötü kokulu olmasından kaçının. Çocuğa verilen yemeğin kaşığı, kasesi, tabağı, biberonu çocuğun yaşına uygun olmalı.”

MEKANİK BESLENME

Dr. Ertekin, acıkmayan bebeğin yemeye zorlanmasının doğru olmadığını vurguluyor. Bunun dışında duyguları katarak beslemenin gerekliliğine değinerek bu yapılmadığında, eylemin ‘mekanik beslenme’ye dönüştüğünü ifade ediyor. 

ORGANİK NEDENLER

Çocukların hastalık zamanlarında ya da bir yerinin ağrımasında yemek yemek istememesi normal. Buna rağmen hala yemeye zorlanan yemekten daha çok uzaklaşabiliyor.

TRAVMATİK NEDENLER

Tüple beslenme zorunluluğu olan ve  fiziken zorlanarak beslenme gibi travmatik olaylar yaşanmış olması da çocuğun iştahının azalmasına neden oluyor.
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER