banner480

Çocuğunuzun boyunun uzamasını istiyorsanız onu sevin

Çocukların büyüme hormonları anne karnında başlar ve bu nedenle anne adayının sağlıklı beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Boy kısalığına neden olan etkenler arasında sevgi eksikliği

Çocuğunuzun boyunun uzamasını istiyorsanız onu sevin

Sağlıklı ve normal büyüme seyri gösteren bebek için; anne adayının doğru beslenmesi, tansiyon ve şeker gibi hastalıklarının kontrol altına alınması, sigara başta olmak üzere bütün zararlı maddelerden uzak durması büyük bir önem kazanıyor. Ailedeki sevgi ve şefkat eksikliği ise büyüme hormonunun bastırılmasına neden olarak, çocuklarda boy kısalığına yol açabiliyor. Memorial Kayseri Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Bölümü'nden Prof. Dr Selim Kurtoğlu, çocuklarda büyüme geriliğinin nedenleri ve tedavileri hakkında bilgi verdi.

UZAMA ORTALAMASI NASIL OLMALIDIR?

40 haftalık doğan bir bebeğin normalde olması gereken boy uzunluğu 50, baş çevresinin ise 35 santimetre olmasıdır. Kızlarda 3 kilo 300 gram, erkeklerde ise 3 kilo 500 gram ağırlıkta olması gereken bebekler normal ortalamasına girer. Doğumun ardından 3 ile 6 gün içinde bebeklerin % 5-6'sında kilo kaybı yaşanır. 10 ile 14 günler arasında ise bebekler ilk doğum kilosuna geri döner. Daha sonraki süreçte, günde 20-30 gram alınan kilo normal kabul edilmektedir. Dördüncü ayın sonunda ise bebeklerin doğum ağırlığının iki katına çıkması normal karşılanır. Bebek 1 yaşına geldiği zaman doğum ağırlığının 3 katına ulaşır.
 
BOY ÖLÇÜMÜ HANGİ SIKLIKLA YAPILMALIDIR?

Doğduğu zaman 50 santimetre olan bir bebek, 3 aylıkken 60, 6 aylıkken 67, 9 aylıkken 72 ve 1 yaşındayken 75 santimetre olur. Boy; 1-2 yaş arasında 11-12, 2-4 yaş arasında yıllık 7, 4 yaşından sonra ergenliğe kadar 5-6 santimetre uzar. Ergenlik döneminde erkek çocukların 27, kız çocukların 20-22 santimetre uzaması normaldir. Bebeklerin ilk 6 ayında bir defa boy ve kilo ölçümü yapılması yeterlidir. İkinci 6 ayda ise 3 ayda bir yapılacak boy ve kilo ölçümü yapılması oranlar arasında yaşanan dengesizliklerin belirlenmesinde önemlidir. 1 yaşından 3 yaşına kadar 6 ayda bir, 3 yaşından sonra ise yılda bir defa boy ve kilo ölçümü kesinlikle yapılmalıdır.

BOY KISALIĞINA HANGİ HASTALIKLAR NEDEN OLUR?

Çocuklarda boy kısalığına neden olabilecek çeşitli etkenler arasında beslenme alışkanlıkları da yer alır. Boyun yeteri kadar uzamamasına Çölyak hastalığı ya da parazitler neden olabilir. Tiroit hastalığı, Cushing hastalığı veya büyüme hormonu eksikliği gibi hormonal sebepler büyüme yetersizliğine neden olabilir. Çocukların ölçülerinde yaşanan dengesizliğin, bu alanda uzman bir endokrinolog tarafından değerlendirilmesi ve tedavinin de sonuçlara göre yapılması gerekir. 

BÜYÜME HORMONUNU SEVGİSİZLİK ETKİLER

Bazı psikolojik sebepler de çocuklarda boy kısalığına zemin hazırlayabilir. Anne babası ayrı olan ve mutsuz çocuklar, ailede yaşanan ölüm ve kayıplara bağlı travmalar, çocuğun anne ya da babasından farklı bir yerde kalması, aileden yeterli ilgi ve desteği alamaması, aile içinde sevgi ve şefkat yoksunluğu gibi faktörler büyüme hormonunu engeleyebilmektedir. Buna bağlı olarak da çocuğun boyu yaşıtlarına göre kısa kalmaktadır. Büyüme hormonu eksikliği, başarıyla tedavi edilebilen bir endokrin hastalığıdır. Bu nedenle ailelerin mutlaka bir uzman görüşü almasında yarar vardır.
 
 
 
 
 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482