banner480

Çocuğunuza sebze sevdirmenin püf noktaları

Her anne ve babanın çocuklarını yetiştirirken yaşadığı problemlerden belki de en büyüğü sebze yemeklerini yedirmeye çalışmaktır. Sebze yemek istemeyen çocukların fikrini değiştirmek için küçük detaylar hazırladık.

Çocuğunuza sebze sevdirmenin püf noktaları

Sağlıklı bir yaşam için hayati önem taşıyan sebzenin çocuklar tarafından neden istenmediğini bilemiyoruz ancak çocuklara sebze yedirmek için ufak tefek değişiklikler yaparak onların sebze yemelerini sağlayabilirsiniz.

Çocukların sebze sevmeyişindeki nedenler doğuştan gelen bir özellik değildir. Aile içindeki davranışların ve prensiplerin doğrultusunda yetişen çocuklar, diğer aile büyüklerinin gittiği yoldan giderler bu yüzden çocuklarınıza sebze yedirme alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız öncelikle aile içinde bu alışkanlığınızın olması gerekir.

Çocuklarınıza sebze sevdirmek için uygulayabileceğiniz püf noktaları ile daha rahat edeceksiniz.

Sebzeleri pişirme yöntemlerinizi değiştirin

Haşlanmış sebzeler sanıldığının aksine vitamin değerini kaybeder, haşlayarak yedirmeye çalıştığınız sebzeler hem vitamin bakımından eksik olacak hem de çocuğunuzun ilgisini çekmeyecektir. Sedece su ve buharda pişen sebzeler yavan ve kuru olacağından tatları çocukların hoşuna gitmez. Haşlama yerine fırında pişirdiğiniz sebzeler daha çekici ve lezzetli olacaktır. Fırına giren sebzelerin dışı çıtır içinin yumuşak olması nedeni ile daha severek yemelerini sağlayabilirsiniz.
 
Baharat kullanmayı ihmal etmeyin

2 yaşını geçmiş çocuklarda baharat kullanmanın bir sakıncası yoktur. Baharat kullanarak hazırladığınız sebze yemekleri çocuğunuzun damağında daha lezzetli bir tat oluşturacaktır. Sebzeleri hazırlarken kullanacağınız bir miktar zerdeçal, kimyon gibi baharatlar, sebzelere daha güzel bir tat vereceğinden çocuklara değişik gelecektir. Ayrıca baharatlarda bulunan antioksidan özellikleri sayesinde sindirim sistemleri de rahatlayacaktır.   

Soslar ve pürelerle sunum

Çocuğunuza sebzeleri sevdirebilmenin diğer bir yolu da hazırladığınız yemekleri soslar eşliğinde sunmak. Buharda pişirerek hazırladığınız brokolilerin üzerine gezdirdiğiniz peynir sosu, çocuklar tarafından daha lezzetli olacaktır. Çiğ havuç, salatalık, kereviz sapı gibi sebzeleri de humusun yanında sunmayı deneyebilirsiniz. Çoğu çocuğun severek tükettiği patates püresinin içine katacağınız bir miktar brokoli veya brüksel lahanası katmak onların baskı altında kalmadan sebzelerin tadına aşina olmasını sağlayacaktır.

Alışveriş yaparken çocuğunuzu da götürün

Alışverişe götürdüğünüz çocuğunuz, yediklerinin nereden geldiğini gören çocuklar sebzelere karşı daha ilgili olacaktır. Alışveriş sırasında hangi sebzelerin daha güzel göründüğünü onlara sorarak gösterdiği sebzelerle hazırladığınız yemekleri daha istekli tüketecektir.
 
Çocuğunuz her davranışını sizden örnek alır

Kendi beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek çocuklarınıza güzel örnek olabilirsiniz. Sağlıklı beslenme alışkanlığı olan bir ailede yetişen çocuk da sağlıklı beslenmeye yatkın olacaktır. Çocuğunuza hazırladığınız besinleri kendiniz de yerseniz bunun doğru bir davranış olduğunu göstermiş olursunuz.    
 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482