Ciltteki kahverengi lekelere özel maskeler

Evdeki malzemelerle pratik maskeler yaparak cildinizde oluşan kahverengi lekeleri giderebilirsiniz. Doğal maskeleri kullanarak aldığınız sonuçlar pahalı kremlerden elde ettiğiniz sonuçlardan daha etkilidir.

Ciltteki kahverengi lekelere özel maskeler

Uzman Estetisyen Filiz Çekin, ciltte oluşan kahverengi lekeleri gidermek için pahalı kremler yerine evde hazırladığınız doğal maskelerin daha etkili olduğunu söylüyor.
 
Halk arasında yaygın olarak yaşlılık ya da karaciğer lekeleri şeklinde bilinen kahverengi lekelerin bilimsel adı ise “solar lentijen” dir. Bu renkteki lekeler 50 yaşından sonra görülmeye başlar ve zararları yoktur. Özellikle açık tenli olan insanlarda daha yaygın olarak görülür ve güneşin zararlı etkisini daha çabuk alırlar.

Kahverengi lekeler içeriğindeki melaninden dolayı kahverengi olarak adlandırılır. Melanin, cildin üst tabakasında bulunan ve bu nedenle lekelere neden olan bir pigmenttir. Bu tür kahverengi lekelerin giderilmesine yardımcı olan bazı maskeler hazırlanabilir. 

İşte doğal leke giderici tarifler
 
LİMON SUYU: Limon suyunu direk olarak lekelerin üzerine uygulayabilirsiniz. Limonun içeriğinde bulunan asit, lekelerin neden olduğu melanin pigmentinin dağılmasını sağlayarak bir veya iki ay içinde leke görünümünü azaltır. Limonun içinde bulunan C vitamini de cilt üzerinde renk açıcı etki gösterir. Limonu birkaç dilime bölerek cildinizde lekeli olarak gördüğünüz bölgelerin üzerine doğrudan uygulayınız. İlgili bölgede yaklaşık 30 dakika boyunca bekletin ve daha sonra ılık su ile durulayın.
 
BAL, ŞEKER, LİMON SUYU: Bal, şeker ve limon suyu ile hazırladığınız karışım da leke tedavisinde etkili bir yöntemdir. Bir kabın içine bir limon suyunu sıktıktan sonra 2 yemek kaşığı şeker ve 2 yemek kaşığı bal da ilave edin. Şeker oranını ise limondan çıkacak suya göre belirleyebilirsiniz. Bütün malzemeleri hamur haline getirdikten sonra lekenin üzerinde 20 dakika bekletin ve daha sonra ılık su ile yıkayın.
 
PATATES RENDESİ: Bir tane patatesi soyup yıkadıktan sonra bir kabın içinde rendeleyin. Üzerine 1 yemek kaşığı bal ilave ederek karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı kahverengi lekelerin olduğu bölgeye uygulayın. Ortalama 15 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulayın.
 
PAPAYA MASKESİ: Elinize aldığınız bir papayanın içinden tüm püresini kaşık yardımıyla alıp bir kabın içine aktarın ve hamur kıvamına getirin. Hafif kremsi bir kıvam elde etmek için mikser de kullanabilirsiniz. Kıvama gelen karışımı pamuklu bir bez ya da makyaj fırçası yardımıyla lekelerin bulunduğu bölgeye uygulayın. Uyguladığınız maske cildinizde kuruyuncaya kadar bekleyin ve daha sonra soğuk suyla durulayın.
 
 
 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER