banner480

Çay demlemenin püf noktaları

Türk insanının vazgeçilmez içecekleri arasında yer alan çayın nasıl demlendiği, daha lezzetli olması için neler yapılması gerektiği bütün dünyaya tanıtılacak.

Çay demlemenin püf noktaları

Şiirlere bile konu olan çay,  Türk insanının birçoğu için olmazsa olmazları arasında yer alır. Yalnızken, kalabalıkla, çalışırken, dinlenirken bir bardak çay yanımızda hep arkadaştır. Bu nedenle çay demlemek aslında göründüğü kadar basit değil. Daha lezzetli bir çay için yapılması gereken birkaç detay vardır.
 
Rize Ticaret Borsası tarafından Türkiye ve dünyada Türk çay demleme kültürünü tanıtmak için bir proje hazırladı. ‘En İyi Çay Demleme’ yarışmasında birinci olan Aytül Turan, uluslararası düzenlenecek fuarlara katılarak en iyi çayın nasıl demlendiğini anlatacak.
 
Rize Ticaret Borsası’nın hazırladığı proje, Türk çay demleme kültürünü daha iyi tanıtmak amacıyla Türkiye ve dünyada genelinde tanıtım ve eğitim çalışması yapılacak. Projenin ülke içinde olan kısmında çay demleme şeklinden kaynaklanan lezzet farklılıklarını ortadan kaldırmak amacıyla, çay ocağı işletmecilerine, ‘En iyi çay demleme ve sunum’ eğitimi verilecek.
 
EN İYİ ÇAY DEMLEME ŞEKLİ
 
‘En İyi Çay Demleme’ yarışmasında birinci olan Aytül Turan, Türk çay demleme kültürünü düzenlenen eğitimlerle bütün dünyaya tanıtacak. Güzel bir çay yapmanın sırrını anlatan Aytül Turan, çayın tadını ve aromasını en iyi alınabilmesini sağlayan demliğin porselen demlik olduğunu söyledi.  Turan çay demleme şeklini şöyle anlattı; "4 kişilik çay demleme için 4 küçük çay bardağı suyu üst demliğe dökeriz. Buna 1 küçük bardak dolusu kuru çay ilave ederiz. 15-20 dakika süre ile demlemeye bırakırız. Burada önemli nokta sıcak suyun üzerine kuru çayı koymaktır. Çayı koyup üzerine su koyarsak çayın haşlanmasını sağlarız ve istediğimiz tat ve aromayı alamayız. Çay demleme süresince demliğin ucu tıkanırsa çayın aroma kıvamı içerisinde kalır. İyi çay için temiz su kullanılmalı. Isıtılmış ve bekletilmiş su kullanılmamalı. Hafif dinlenmiş su kullanılması iyi olur. Çayı demlerken biraz da sevgi katmak gerekir” diyerek lezzetli bir çay içmenin püf noktalarını verdi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482