Üsküdar-Sancaktepe Metro Hattı'nda seferler başlıyor

Türkiye'nin ilk sürücüsüz metrosu olarak tarihe geçen Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe arasında sefer yapacak olan Akıllı Metro Projesi test edilmeye başlandı. Hem hızıyla hem de sürücüsüz olma özelliğiyle bir ilk olacak metroda test sürüşleri başladı.

Üsküdar-Sancaktepe Metro Hattı'nda seferler başlıyor

Türkiye'nin ilk sürücüsüz metrosu olarak hizmet verecek olan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe arasındaki metro hattı kullanılmaya başlamadan önce test edilmesine başlandı. Akıllı Metro Projesi’nin test aşamasına başlandı. 20 kilometre mesafeye sahip olan hat 16 istasyon, depo sahası ve depoya bağlanan 2 bin 750 metre tünelden oluşacak. 126 vagonun hizmet vereceği hatta 24 saat 2 bin 430 personel çalışmalarını sürdürüyor.

Hattın tamamlanmasının ardından Anadolu yakasında kurulacak olan ana ulaşım ağının temel ağı oluşturulmuş olacak. Otomatik olarak park edebilme özelliğine sahip olan metro, sürücüsüz hizmet vererek Türkiye’de bir ilk olacak. Vatandaşların güvenliği için de "peron kapı" sistemini kullanacak.

Üç ilçe arasında hizmet verecek olan metro hattında Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Libadiye, Çarşı, Ümraniye, İnkılap Mahallesi, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, Lise, Dudullu, Toplu Konutlar, Çekmeköy ve Sancaktepe duraklarının da aralarında bulunduğu 16 istasyondan geçecek.   

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metro ağıyla bağlantı kurulabilecek ulaşım sistemleri de şöyle;

"Üsküdar İstasyonu'nda Marmaray hattıyla Avrupa Yakası'na, Altunizade İstasyonu'nda yapımı planlanan teleferik hattı ve mevcut metrobüs hattına,Çarşı İstasyonu'nda Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metro hattına, Dudullu istasyonunda ise Dudullu-Bostancı metro hattıyla bağlantı sağlanmış olacak.Ayrıca Çekmeköy istasyonu sonrasında hat Sultanbeyli’ye uzatılacak."

Sürücüsüz olarak hizmet verecek olan projenin 30 Ağustos tarihinde tamamlanması hedefleniyor.
 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER