Türkiye için Dabık neden önemli? İşte yanıtı...

Fırat Kalkanı Harekatı'nın El Bab ayağı başladı. Ancak El Bab'dan önce Dabık'ın ele geçirilmesi gerekiyor. Peki Dabık nerede ve neden önemli? İşte yanıtı...

Türkiye için Dabık neden önemli? İşte yanıtı...

Fırat Kalkanı harekatının Suriye'nin içine doğru genişlemesi bekleniyor. Özgür Suriye Ordusu, El Bab kasabasını ele geçirmek için harekete geçirecek.
Ancak bu kasabayı ele geçirmeden önce stratejik önemi olan Dabık'ın ele geçirilmesi gerekiyor. 

DABIK NERESİ NEDEN ÖNEMLİ?Dabık küçük bir yerleşim birimi, ancak önemi büyük. Bu sebeple de DAEŞ ile yoğun çatışmalara sahne olabilir.

DABIK NEREDE ?

Dabık Suriye'nin kuzey batısında Halep iline bağlı Azaz ilçesinde bir kasaba. Diğer adı Mercidabık'tır. Nüfusu 5.000'dir ve çok sayıda Türkmen barındırmaktadır.  2014 yılının Ağustos ayında DAEŞ, Süleyman bin Abdülmelik türbesini yok ederek kasabayı ele geçirmiştir.
Merci Dabık'ın önemi coğrafi konumundan çok İslam inanç dünyasındaki yerine, tarihi ve DAEŞ açısından ayrıca ideolojik konumuna bağlı.

KIYAMET SAVAŞININ MEKANI DECCAL İLE MEHDİ...Hadislere göre Mehdi komutasındaki İslam ordularıyla Deccalkomutasındaki "Romalı" yani batıdan (Amikiye, Hatay tarafından) gelecek gayrı- Müslim orduları işte tam burada, Dabık'ta çarpışacaklar. Yani Dabık 3 büyük dinde de yer alan 'Kıyamet savaşının' mekanı olarak görülüyor. Hıristiyanlar buna Armageddon ismini verirken İslam dünyasında ise bu savaş Melhame-i Kübra olarak geçiyor.

DAEŞ'in yayın organının adının Dabık koyulması rastlantı değil. Örgütün en fanatik militanlarının başka bir yerdense Dabık savaşında "şehit" sayılmak için burada yapılan yığınağa katıldıkları yolunda değerlendirmeler var.

DABIK'IN TÜRKİYE İÇİN ÖNEMİDabık'ın Türkiye tarihi ve Türk-Arap ilişkileri bakımından da önemi var. Arap coğrafyasını Türklere açan, 24 Ağustos 1516 günü (Suriye harekatının Cerablus ile başladığı günden tam 500 yıl önce) Memlük Sultanı Kansu Gavri'yi tam burada, Dabık'da yenen Yavuz Sultan Selim olmuştu.
Merci Dabık, Dabık Çayırı, ya da Dabık Ovası demek zaten. Mercidabık sonrasında Hilafet Türklerin, Osmanlı Hanedanının eline geçmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER