TSK'dan flaş Fırat Kalkanı açıklaması!

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında koalisyon güçleri tarafından düzenlenen hava harekatında, DEAŞ'li 20 terörist etkisiz hale getirildi.

TSK'dan flaş Fırat Kalkanı açıklaması!

Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) yapılan bilgilendirmeye göre, DAEŞ  başta olmak üzere terör örgütlerinin oluşturduğu tehdit bertaraf edilerek, hudut  güvenliğini artırmak ve koalisyon güçlerine destek vermek amacıyla 24 Ağustos'ta  başlatılan "Fırat Kalkanı Harekatı" sürüyor.

Harekatın 56. gününde muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet  Grubu, karadan ve havadan sağlanan yoğun ateş desteğiyle Mare'nin doğusunda yer  alan El Cabiriyah, Ak Burhan, Vash ve Ghuz’da büyük ölçüde kontrolü sağladı. DEAŞ  ile düşük yoğunluklu çatışmalar devam ederken, yerleşim yerlerinde mayın ve el  yapımı patlayıcı (EYP) temizliği yapılıyor.  

2 muhalifin şehit olduğu 12 muhalifin ise yaralandığı çatışmalarda,  destek sağlayanTSK unsurlarında herhangi bir zayiat yaşanmadı.
Muhalif unsurlarca, harekatın başlangıcından bu yana 150 yerleşim  yerinde  bin 240 kilometrekare alanda kontrol sağlandı. Gün içerisinde 88 DEAŞ  hedefine atış yapılarak terör örgütü baskı altında tutuldu ve Özgür Suriye  Ordusu’nun ileri harekatı desteklendi.  

- 20 terörist etkisiz hale getirildi  

Türk Hava Kuvvetlerine ait uçaklar tarafından Mazraat Al Uyun, Ghuz,  Shudud ve Hacı Küşah’daki DEAŞ unsurlarına ait 2 savunma mevzisi, bir komuta  kontrol merkezi ve bir cephanelik imha edildi.  

Koalisyon güçleri tarafından ise Kar Kalbayn, Ghuz, Hassajik ve  Tiltanah’da tespit edilen DEAŞ unsurlarına yönelik yapılan 11 hava harekatı  sonucunda 20 DEAŞ  mensubu etkisiz hale getirildi, 2 savunma mevzisi ile 3 araç  imha edildi. 

DEAŞ’tan temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı  madde tespit ve imha timleri, harekatın başlangıcından bugüne kadar 31 mayın ve  çoğu tuzaklanmış bin 186 EYP’yi etkisiz hale getirdi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER