banner480

Tespih sanarak eline aldığı madde yatağa düşürdü

17 yaşındaki gencin bir inşaatta kalfa olarak çalıştığı sırada, tespihe benzettiği maddeyi eline almasıyla hayatı karardı. Nükleer madde olduğu belirlenen bu nesne yüzünden genç artık yürüyemiyor.

Tespih sanarak eline aldığı madde yatağa düşürdü

Çalıştığı yerde bulduğu iridyum 192 isimli nükleer maddeyi tespih sanarak eline alan 17 yaşındaki Eyüp, radyasyona maruz kaldığı için hayatı karardı. Artık yürüyemez hale gelen genç inşaat işçisi olarak çalışıyordu.
 
Çalışmak için aslında yaşı tutmayan ve çalışmak zorunda olduğundan kuzeninin kimliği ile çalışmaya başlayan 17 yaşındaki inşaat işçisi Eyüp B.'nin hayatı, başladığı bu işle karardı. Yeni başladığı işinde bulduğu ve tespih tanesine benzettiği iridyum 192 adlı radyoaktif madde nedeni ile nükleer radyasyona maruz kalan gençle birlikte 3 yakını daha radyasyonun etkisi altında kaldı. 2 gün çalıştığı iş yeri ise sahte kimlik kullanması nedeni ile dava açtı.
 
BABASI KANSER OLUNCA ÇALIŞMAK ZORUNDA KALDI
 
17 yaşındaki Eyüp B. 2011'de yaşanan  Van depreminden sonra 7 kişilik ailesiyle birlikte Adapazarı Arifiye'ye yerleşti. İnşaat işçisi olarak çalışan babası Mehmet Emin B. akciğer kanserine yakalanmasının ardından ailesine bakmak zorunda kaldı. Farklı bir şehirde yaşamaya başlayan ailesine bakmak için liseyi 1'inci sınıftayken bırakan ve günlük 50 liraya inşat işçisi olarak çalışmaya başlayan genç, kemoterapi tedavisi gören babasının hastalık masrafları karşılamaya çalışıyordu. Tedavi masrafları için kazandığı para yetmeyen Eyüp,  günlük 110 lira olan Kızılcık Barajı inşaatında çalışmak istedi. Ancak yaşı tutmayınca da, misafir olarak gelen kuzeninin evlerinde unuttuğu kimliğini kullanarak inşaatta çalışmaya başladı.
 
"ANNE O TESPİHTİR İMAMESİ BİLE VAR"
 
17 yaşındaki gencin hayatı, çok istediği baraj inşaatında çalışmaya başladıktan 2 gün sonra değişti. Eyüp, baraj inşaatının boru kaynaklarında sızdırmazlık testi yapmaya yarayan cihazdan düşen ve tespih şeklindeki radyoaktif 'İridyum 192' maddesini buldu ve eline aldı. Bu madde korumasından çıkarıldığı zaman 30 metreye kadar ölümcül radyasyon yayıyor.
 
Bulduğu maddeyi bir süre inceledikten sonra cebine koyarak işini yapmaya döndü ve akşam olunca da evine gitti. Ev halkının ne olduğunu sorduklarında ise "Tespih, imamesi bile var" dedi. Eyüp'ün cebinde taşıdığı o maddeden 19 yaşındaki hamile ablası Kübra, 24 yaşındaki abisi İbrahim ve 1.5 yaşındaki yeğeni Hira Nur da etkilendi.


 
GÖZLERİ KIZARDI, VÜCUDU MORARDI
 
3 kardeş ve küçük yeğen, bir süre ellerinde oynadıkları radyoaktif maddeyi daha sonra bir kenara bıraktı. Kısa bir süre sonra Eyüp’ün gözleri kızarmaya başladı ve vücudu morararak baş ağrısı yaşadı. Kusmaya da başlayan genç sabah işine gidemedi. Hastaneye giden genç tedavi altına alındı ancak ilk etapta ne olduğu anlaşılamadı. Nükleer madeye dokunan herkesin elinde yaralar çıkmaya başladı.
 
MAHALLE VE HASTANE KARANTİNA ALTINA ALINDI
 
Eyüp, kalçasında meydana gelen sertleşme yüzünden hastaneye gitti doktora 'tespih' sandığı maddeyi anlattı. Daha sonra yapılan tahlillerde Eyüp'ün vücudunda radyasyon tespit edildi. Bunun üzerine Acil Servis, ardından ailenin yaşadığı mahalle karantina altına alındı.
Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), yaptığı araştırmada şantiyede ölçüm yapan maddenin kaybolduğunu tespit etti. Aile bulunan maddeyi TAEK’e teslim etti.
 
FİRMA ŞİKÂYETÇİ
 
Radyasyona maruz kalan aile bireyleri etkiden kurtuldu ancak Eyüp, hâlâ GATA'da tedavi görüyor ve ağrılarını dindirmek için 2 günde bir narkoz veriliyor. Ayakta duramayan Eyüp'ün yaralanan bölgelerdeki eti ve derisi yok olmuş durumda. Diğer aile üyeleri ise kontrol amaçlı olarak 15 günde bir kan veriyor.
 
17 yaşındaki gencin sahte kimlikle işe başlayan Eyüp’e firma dava açarken, Eyüp’ün ailesi de önlem almayan baraj inşaatına dava açtı. Açılan davaya yaşı tutmayan ve kalkamayan gencin yerine babası gidecek.
 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482