Regaip Kandili ne zaman? Regaip Kandili'nde nasıl ibadet edilir?

Regaip Kandili nedir ve Regaip Kandili ne zaman? Regaip Kandili hangi güne denk geliyor? Regaip Kandili'nde nasıl dua edilir?

Regaip Kandili ne zaman? Regaip Kandili'nde nasıl ibadet edilir?

Regaip Kandili nedir ve Regaip Kandili ne zaman? Regaip Kandili hangi güne denk geliyor? Regaip Kandili'nde hangi dualar edilir? 

Recep, Şaban ve Ramazan aylarının içinde bulunduğu üç aylar (Regaip Kandili) 30 Mart 2017 gecesi tüm İslam aleminde kutlanacak. Böylece tüm Müslümanlar tarafından kutsal kabul edilen üç aylar başlamış olacak.

İslamiyetin özel günlerinden biri olan 'Regaip Kandili' Recep ayının Cuma gününe bağlayan ilk Perşembe gecesi olan 30 Mart 2017'de idrak edilecek.

ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICI

Kameri takvimin 7’inci, 8’inci ve 9’uncu ayı olarak bilinen Recep, Şaban ve Ramazan ayı müslüman ümmeti tarafından üç aylar olarak bilinmektedir. Bu mübarek aylarının başlangıcı olan Recep ayı, (30 Mart Perşembe) bugün başlamış oldu. Şaban ayı 27 Nisan,  Ramazan ayı ise 27 Mayıs’ta başlayacaktır. ÜÇ AYLAR NEDİR?

Mübarek üç ayların (Recep, Şaban, Ramazan) il ay, Hz. Muhammed’in (s.a.v) Mekke’den Medine’ye hicretini (göç) esas alan ay takvimine göre 'Recep' ayıdır. Regaip Kandili de Recep ayının ilk Cuma gecesi kutlanır ve bu gece yüce Allah’ın kullarından rahmetini esirgemeyeceğine, bol bol vereceğine ve bu gece yapılan ibadetlerin Allah tarafından çok daha fazla kabul göreceğine inanılır. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v); “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır.” dediği rivayet edilir.

REGAİP KANDİLİ'NDE HANGİ İBADETLER YAPILIR?

Üç ayların başlangıcı olan Recep ayı (Regaip Kandili)nde gündüz vakti oruç tutulur. Tutulan orucun fazileti ilk gününde oruç tutmak üç yıllık, ikinci gününde oruç tutmak ise bir yıllık küçük günahlara kefaret olmaktadır. Ayrıca Regaip Kandil’inde bol bol Kur’an-ı Kerim okunmalı ve imkân varsa okuyan kişiler dinlenmelidir. Peygamber Efendimiz (sas)’e salavatlar getirilmeli ve şefaati ümit edilmelidir. Öncelerden kılınmamış olan namazlar varsa bu gecede kazaları yapılmalıdır ve eğer bu geceye ait namaz varsa ifa edilmelidir. Kişi günahlarına içten bir şekilde istiğfar ve tevbe etmeli ve bağışlanmayı istemelidir.

İŞTE EN GÜNCEL BİRKAÇ REGAİP KANDİLİ MESAJLARI

* Peygamber Efendimizin buyurduğu gibi, "Recep Allah'ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır." bu mübarek günleri duasız geçirmemek dileğiyle, kandiliniz mübarek olsun.

* Şeytan senden çok uzakta, melekler başucunda olsun, duaların kabul, kederlerin son bulsun. Kandilin mübarek olsun.

* Semanın kapılarının açılıp rahmetin sağanak, sağanak yağdığı bu günde duşen damlaların sizi ailece sırıl sıklam etmesi dileğiyle.

* Sofranız afiyetli, paranız bereketli, kararlarınız isabetli, yuvanız muhabbetli, kalbiniz merhametli, bedeniniz sıhhatli, yüzünüz mutlu, kandiliniz kutlu olsun.

* Borçlarımızdan, ceza ve günahlarımızdan kurtulmak için bu gece dua edelim.. Allah affeden ve bağışlayandır, unutmayalım.. Eller semaya kalkıp, yürekler bir atınca bu gece, gözler sevinç yaşlarıyla dolacak.. Kandiliniz mübarek, dualarınız kabul olsun! 
 

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2017, 02:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER