Minibüs ve taksi dolmuşlara kamera sistemi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi aldığı bir kararla İstanbul’da bulunun bütün metro ve otobüslerin içini yerleştirdiği kameralı takip sistemini, tüm minibüs ve taksi dolmuşlara da kurulacağını açıkladı.

Minibüs ve taksi dolmuşlara kamera sistemi

Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nün hazırladığı kameralı takip sistemi projesinin İstanbul’da bulunan bütün minibüs ve taksi dolmuş araçlarına yerleştirilecek kameralarla araç içerisinde hiçbir kör nokta kalmayacak. Planlanan sistemde araç takip ünitesi ve panik butonunun yerleştirileceği araçlar 7 gün 24 saat boyunca takip edilecek. Kamera sistemi sayesinde güvenli bir yolculuk imkanı sağlanırken, güzergah ve konum takibi yapılması da sağlanmış olacak. Böylece toplu ulaşımın daha kolay denetlenmesi, hız takibi ve kaza riskinin düşürülmesi amaçlanıyor.

BÜTÜN ARAÇLAR TEK BİR MERKEZDEN TAKİP EDİLECEK
 
Kamera sistemi sayesinde veriler tek bir merkezde, "Toplu Ulaşım Yönetim ve Denetim Merkezi"nde toplanacak. Toplu taşımalar için özel hazırlanmış bir yazılım ile toplu ulaşım araçlarına ait görsel raporlama, 7 gün 24 saatlik konum ve hız bilgisi, kaza ve acil durum bilgisi ve güzergâh kontrolü yapmak daha kolay olacak. Merkeze eş zamanlı olarak gönderilen veriler arasında plaka numarası, son veri gönderme zamanı, hız, adres ve yer bilgisi, son uğranılan durak, aracın çalışma süresi ve sürücü bilgileri bulunacak. Taksi dolmuşlara kurulacak sistem ile aracın kendi güzergahını takip edip etmediği, duraklarda ne kadar beklediği de hesaplanacak.
 
 
HEM YOLCU HEM ŞÖFOR KORUNACAK
 
Araçlara kurulacak olan kameralar, öncelikle terör olayları olmak üzere, meydana gelebilecek bütün adli olayların araştırılması ve bu kapsamda gerekli olabilecek bütün delillere en hızlı şekilde ulaşılması için kullanılacak. Bu sayede suç teşkil edebilecek herhangi bir olayda mağduriyet ve zararlar en aza indirilecek.

UYGULAMA NASIL YAPILACAK
 
Tüm Minibüs ve Taksi Dolmuş araçlarının sisteme dâhil olacağı uygulamada Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü internet sitesi üzerinden randevu alınarak daha sonra da aracın kurulum alanına götürülmesi gerekiyor. Araçların yapması gereken servislerinin aksamaması için kurulum işlemleri gece saat 21.00 ile 07.00 saatleri arasında olacak.
 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER