Mevlüt Çavuşoğlu: FETÖ'yü Türkiye'ye getireceğiz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, FETÖ'ye yönelik sürdürülen operayonlara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Mevlüt Çavuşoğlu: FETÖ'yü Türkiye'ye getireceğiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Kamu Hastaneleri Birliği bünyesinde yer alan Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı 30 yataklı Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma, Tedavi ve Eğitim Merkezinin (AMATEM) açılış töreninde yaptığı konuşmada, merkezin önemine işaret etti.

Kendilerine verilen yetki kapsamında, Türk bayrağını dünyanın her yerinde dalgalandırmak için çalıştıklarını belirten Çavuşoğlu, halkın verdiği güç doğrultusunda gece gündüz çalıştıklarını söyledi.

Çavuşoğlu, Riyad temaslarına ilişkin şöyle konuştu:

"Dört seneden sonra ilk defa Körfez İşbirliği Konseyi Türkiye Toplantısını gerçekleştirdik. Körfez bölgesindeki tüm ülkelerle beraber, Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman gibi çok değerli kardeşlerimizle bir araya geldik. Onlarla Körfez bölgesiyle serbest ticaret anlaşması imzalamak için çalışmayı başlattık. Bundan sonra iki kurum arasında Türkiye ve Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri arasında her türlü ilişkileri geliştirmek için bir yol haritası belirledik. Gelecek sene mayıs ayında bir sonraki toplantıyı inşallah Türkiye'de yapacağız. Büyük olasılıkla da Antalya'da yapacağız."

FETÖ'nün darbe girişimi


FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimine değinen Çavuşoğlu, "Halkımızın cesareti ve büyük ferasetiyle Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle hep beraber tüm millet olarak Türk milleti olarak bu darbeye 'dur' dedik. Antalya'da 29 gece merkez ve ilçelerde nöbet tuttu. Biz de geldik katıldık, destek verdik." diye konuştu.

Terör örgütüyle mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceklerini ifade eden Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Yunanistan'a kaçtılar, şimdi sığınma talepleri red oluyor. Bir tanesi kaldı, diğer 7'sinin sığınma talepleri reddedildi mahkeme tarafından. Bir an evvel onu getirmek için çalışıyoruz ama dün Körfez İşbirliği Konseyi FETÖ'yü terör listesine aldı. Önümüzdeki hafta içinde İslam İşbirliği Dışişleri Bakanları toplantısı kardeş Özbekistan'ın Taşkent şehrinde gerçekleşecek. İnşallah 57 üyeli ve birçok gözlemci üyesi de var. İslam İşbirliği Teşkilatı da FETÖ'yü terör listesine alacak, şu anda taslak hazır. Üst düzey uzmanlar toplantısında kabul edildi. Dün gece Malezya'dan üç FETÖ'cü teröristi ülkemize teslim aldık. Nerede olurlarsa olsunlar ülkemize bu acıyı yaşatanlara hesabını yargı önünde soracağız, onları yargıya teslim edeceğiz. Türkiye'de de yurt dışında da nerede olursa olsun alıp gelip yargıya teslim edeceğiz, er ya da geç FETÖ'yü de Türkiye'ye getireceğiz. Bundan kaçamaz, bunun için de mücadelemizi sürdürüyoruz. Önümüzdeki günlerde Adalet Bakanımız Washington'a gidiyor, ilave delil, belgelerle beraber bazı temaslarda bulanacak. Biz de bu temasları devam ettireceğiz."

Bazen sorunlarla karşı karşıya kalınabildiğini dile getiren Çavuşoğlu, terörün her türlüsüyle de mücadele ettiklerini bildirdi.

Daha önce iki yıl, ilk defa bir Türk ve Müslüman olarak başkanlığını yaptığı Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde 47 ülkeden gelen milletvekillerine, büyükelçilere ve uzmanlara hitap ettiğini ifade eden Çavuşoğlu, terör örgütleri arasında hiç ayrım yapmadan, FETÖ'sü, PKK'sı, YPG'si, DHKP-C'si ideolojisi ne olursa olsun mücadeleyi sürdüreceklerini anlattı.

Bakan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Suriye'de veya Irak'ta, Türkiye'de veya Avrupa'da bunların da peşini bırakmayacağız. Artık onların son çırpınışları, şehirlerden temizliyoruz, dağlardan da temizlemeye başladık, inlerini tek tek buluyoruz ve teröristleri etkisiz hale getireceğiz. Bu beyhude çabaları da sonuç vermeyecek, bu milleti, ülkeyi hiç kimse yenemez, diz çöktüremez. Bu büyük millet çok büyük badireler atlatmıştır ama her seferinde daha da güçlenerek yoluna devam etmiştir. İnşallah bundan sonra da yolumuza emin adımlarla devam edeceğiz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER