banner480

İran çifte saldırı ile kana bulandı!

Başkent Tahran'daki meclisin içine Kalaşnikoflarla giren üç saldırgan arka arkaya ateş açtı, saldırıda 7 kişi öldü. Çok sayıda yaralı var. Saldırganların elinde 4 rehine olduğu bildiriliyor. Dört kişiyi rehin alan saldırganın az önce kendini havaya uçurduğu bilgisi geldi.

İran çifte saldırı ile kana bulandı!

Teröristlerin meclise ana kapıdan kadın kılığında girdiği ortaya çıktı. Binanın etrafı sarıldı, çatışma saatlerce sürdü. Silahların hiç susmadığı mecliste dört terörist öldürüldü ve rehine eylemi sona erdi.

Meclisteki saldırıdan dakikalar sonra Tahran'ın güneyindeki Ayetullah Humeyni türbesinde de bombalar patladı. Bir kadın canlı bomba kendini havaya uçurdu, biri siyanür içerek intihar etti. Türbede kısa süre içinde ikinci bir intihar saldırısı daha gerçekleşti.
Saldırılarda en az 12 kişinin öldüğü bildiriliyor. Yaralı sayısı ise henüz açıklanmış değil.

Saldırıları terör örgütü DAEŞ üstlendi. Terör örgütü, ilk kez İran'ı hedef aldı. BBC ise, 1979'daki İslam Devrimi'nden sonra ilk kez meclise bir saldırı düzenlendiğini duyurdu.İran, bu sabah bir dizi silahlı saldırı dalgasıyla sarsıldı. Sabah saatlerinde ilk olarak başkent Tahran'daki mecliste silah sesleri duyuldu. Meclisin içine giren üç saldırgan, peş peşe ateş açtı. Saldırganlardan ikisi kalaşnikof tüfekle biri ise tabancayla saldırdı. 

Saldırıda şu ana kadar 7 kişinin öldüğü 4 kişinin rehin alındığı biliniyor. Çok sayıda da yaralı var.  

Fars haber ajansı, bir saldırganın binadan çıkmayı başardığını ve kaçarken yakalandığını duyurdu.BİR KENDİNİ PATLATTI, BİRİ SİYANÜR İÇTİ

Meclisteki saldırıdan dakikalar sonra bu kez Tahran'ın güneyindeki Ayetullah Humeyni türbesinde saldırı düzenlendi. Bir canlı bomba kendini patlattı. Canlı bombanın kadın olduğu açıklandı. Saldırganlardan biri siyanür içerek intihar etti. Diğer iki erkek saldırgansa yakalandı. Saldırganların açtığı ateşte ise çok sayıda kişi yaralandı.

Türbedeki saldırganlardan birinin güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğü bildiriliyor.

Saldırganların sayısı ve durumun tamamen kontrol altına alınıp alınmadığı ile ilgili olarak çelişkili haberler geliyor.37 YIL SONRA BİR İLK

BBC Farsça Servisi, İran'da 1979'daki İslam Devrimi'nden sonra ilk kez meclisin hedef alındığını bildiriyor.

Terör örgütü, haftalık Arapça gazetesi El Naba'da bir ay önce İran'a saldırı tehdidinde bulunmuştu. Üyelerine İran'a sızmalarını öğütleyen örgüt, yayınladığı bir videoda ise Irak'taki İranlı militanlarını göstermişti.

ALÇAKLAR ÜSTLENDİ

İranlı yetkililer, yaptıkları ilk açıklamada saldırıların arkasında terör örgütü IŞİD'in olduğunu duyurdu. Bu açıklamadan kısa süre sonra, terör örgütü saldırıları üstlendi.

ZARİFİ ANKARA'YA GELİYOR

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarifi, Ankara'ya geliyor. Ziyaret, bugün içinde açıklandı.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2017, 15:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482