İçişleri Bakanlığının pasaport açıklaması

İçişler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada pasaport düzenlemesine göre, ülke dışına giriş ve çıkışlarda pasaportlara damga zorunluluğu getirildi.

İçişleri Bakanlığının pasaport açıklaması

İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen yazılı açıklamada 10 Nisan 2017 tarihinden itibaren her bir Türk vatandaşının yurt dışı giriş ve çıkışlarında pasaportlarına damga vurulması zorunlu hale gelecek.

ÖNCEDEN KADIN VATANDAŞLARIN ZORUNLULUĞU YOKTU

Önceki uygulamaya göre damga yapma zorunluluğu sadece erkek Türk vatandaşlarından 20-40 yaş arasındaki ve askerlik yaptığına dair herhangi bir belgesi bulunmayan vatandaşlara uygulanıyordu. Askerlik yaptığını kanıtlayanların isteğine göre pasaportlarına damga vurulurken, 40 yaş üstü erkek yolcuların pasaportlarına ise belge gösterme zorunluluğu olmadan isteklerine göre damga vuruluyordu.

Kadın vatandaşların yurt dışına giriş çıkış durumlarında ise damga zorunluluğu hiç yoktu ancak isteğe bağlı olarak pasaportlarına damga vuruluyordu.

TÜM TÜRK VATANDAŞLARI DAMGA VURDURMAK ZORUNDA

Bakanlık yetkililerinden elde edilen bilgiye göre 10 Nisan 2017’de İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen genelgeye göre kadın erkek istisnasız olarak tüm Türk vatandaşlarının giriş ve çıkış yaptıkları zamanlarda pasaportlarına damga vurulması zorunlu hale getirildi.
 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER