FETÖ’cülerin hain planı tutmadı

FETÖ tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişiminin ardından yargılama sürecinde başlatılan sorgulamalardan ortaya ilginç detaylar çıkıyor.

FETÖ’cülerin hain planı tutmadı

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde ana merkez olarak kullanılan Akıncı 4. Ana Jet Üssü'nde yaşanan olaylarla ilgili hazırlanan iddianamede hain darbecilerin planı tek tek anlatıldı. Öksüz'ün darbeyi planladığı villada yapılan incelemelerde parmak izleri bulunan Yurtta Sulh Konseyi üyelerinden Tuğamiral Ömer Faruk Harmancık’ın telefon görüşmesi yaptığı bir kişiye, “Cumhurbaşkanı’nı öldüremedik, planlarımız boşa gitti, Cumhurbaşkanı’nın Almanya’ya kaçtığı yönünde haberleri yaymamız lazım, yoksa her şey boşa gidecek” şeklinde talimat verildiği ortaya çıktı.
 
15 Temmuz darbe girişiminin merkezi Akıncı 4. Ana Jet Üssü’nde yaşananlarla ilgili iddianamede darbecilerin 15 Temmuz gecesi yapacağı ilk işin, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda (ÖKK) görevli timler tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın alınarak, İstanbul’da bir süre bekletilip hava yolu ile denize açılacak bir gemiye bindirilip muhafaza etmek olduğu ortaya çıktı. Milliyet'in haberine göre, darbecilerin bu planı, Ankara’da Adil Öksüz, TSK’da görevli general ve albayların da katıldığı villada günler süren darbe toplantısına katılan gizli tanık ‘Şapka’nın ifadesinde anlatıldı.

‘AKINCI’YA GÖTÜRÜLMESİ’

‘Şapka’ ayrıca, Başbakan Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Efkan Ala, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, TEM Dairesi Başkanı Turgut Arslan, Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Engin Dinç, Özel Harekât Dairesi Başkanı’nın da alınarak Akıncı’ya götürülmesinin planlandığını söyledi.

Bu arada Cumhurbaşkanı, 16 Temmuz saat 00.24’te CNN Türk’e bağlanarak tarihi konuşmasını gerçekleştirdi. 00.20’de kalkan iki F-16, dönüşte Ankara üzerinden alçak uçuş yaparak 01.38’de Akıncı’ya iniş yaptı. 00.40’da Dalaman Havalimanı’ndaki kameralara müdahale edildi. Kameralardan biri kule üzerindeki demirlere bakar şekilde sabitlendi.

00.43’de Cumhurbaşkanlığı ATA uçağı Dalaman Havalimanı’nda 5 nolu park yerindeydi. Bu dakikada ATA uçağının sol kanat tarafına tepe lambası yanık vaziyette siyah bir minibüs yaklaştı. 00.46’da yine tepe lambası yanan başka bir araç uçağın bulunduğu istikamete gitti. 00.55’de itfaiye aracı ATA uçağına doğru gitti.

‘CUMHURBAŞKANINI ÖLDÜREMEDİK’

00.57’de 00.43’te ATA uçağının yanına gelen siyah minibüs ayrıldı. 01.30’da, Cumhurbaşkanı’nı taşıyan helikopter alçak irtifada seyrederek ATA uçağının bulunduğu Dalaman Havalimanı pistine indi. 01.31’de Cumhurbaşkanı helikopterden inerek ATA uçağına bindi. 01.36’da ATA uçağı pist başı yaptı. 01.43’de uçak havalandı. İddianamede, tanık sıfatıyla ifadesine yer verilen İbrahim Halil Ağaç, Genelkurmay Başkanı’na darbe bildirisini okutmaya çalışan Yurtta Sulh Konseyi üyelerinden Tuğamiral Ömer Faruk Harmancık’ın telefonda görüştüğü bir kişiye “Cumhurbaşkanı’nı öldüremedik, planlarımız boşa gitti, Cumhurbaşkanı’nın Almanya’ya kaçtığı yönünde haberleri yaymamız lazım, yoksa her şey boşa gidecek” dediğini anlattı.

Öksüz’ün darbe toplantılarını yaptığı villada parmak izi bulunan Harmancık’ın, HTS kayıtlarında da kalkışmanın ilerleyen saatlerinde CNN Türk’e ait bir sabit hattı aradığı vurgulandı.

SORGU ODALARINI TEMİZLETTİ

İddianamede, Yurtta Sulh Konseyi üyeleri arasında gösterilen ve bir nummaralı şüpheli Akın Öztürk’ün damadı Yarbay Hakan Karakuş’un, kalkışmadan bir gün önce Akıncı 4. Ana Jet Üssü’ndeki sorgu odalarını temizlettirdiği ve bazı odaları rehinelerin tutulması amacıyla boşalttırdığı ortaya çıktı. Karakuş’un boşalttırdığı odalarda, Genelkurmay karargâhı ve değişik yerlerden rehin alınarak Akıncı’ya getirilen isimler tutulmuştu.

WHATSAPP GRUBUNU CELEBOĞLU KURDU

İddianamede, darbecilerin haberleşmek için kullandıkları Yurtta Sulh isimli WhatsApp grubunu Binbaşı Murat Celeboğlu’nun oluşturduğu belirtildi. Celeboğlu’nun gruba 46 kullanıcı eklediği, 15 Temmuz 21.15’de “Ben Binbaşı Murat Celeboğlu. Toplu görüşmeleri buradan yapacağım. Önemli gelişmeleri buraya bildirirseniz Ankara’ya ileteceğim” yazdığı kaydedildi.

AKAR’A İKİNCİ BİR BİLDİRİYİ DAHA OKUTMAK İSTEDİLER

15 Temmuz günü Akıncı Üssü’nde yaşananlar, hazırlanan iddianamede Akar’ın karargahta derdest edilerek, Akıncı Üssü’ne getirilmesinde rol alan Tümgeneral Mehmet Dişli’nin ifadelerine de yer verildi. Dişli, Akıncı Üssü’nde derdest edilerek, Akıncı Üssü’ne getirilen Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın televizyondan girişimle ilgili haberleri izleyince çok daha fazla sinirlenmeye başladığını anlattı. Akar’ın, sivil kıyafetle odaya gelen darbeci general Akın Öztürk’e “Ne oluyor, nedir bu?” dediğini, Öztürk’ün “Ben de bilmiyorum, televizyondan gördüm” cevabını verdiğini aktaran Dişli, “Hulusi Akar bana dönerek ‘nerede bu konsey? Bir bak gelsinler’ dedi. Zaten evveliyatında ben Hulusi Akar’a konsey falan yok, in cin top oynuyor demiştim” dedi.
Dişli bir süre sonra Kuzey Deniz Saha Kurmay Başkanı Tuğamiral Ömer Faruk Harmancık ve Tuğgeneral Hakan Evrim ile tanımadığı bir albayın geldiğini aktardı.

Akar'dan tepki: ‘Deli misiniz? ’Harmancık’ın Akar’a “Komutanım malumuz birinci bildiriyi okuduk, bu da ikinci bildiri, bunu da sizin okumanızı istiyoruz” dediğini aktaran Dişli, Akar’ın “Siz deli misiniz, bu devirde böyle şey olur mu? Bunlar bitmiştir. Biz 12 Eylül’ü yaşadık” dediğini söyledi. Akar’ın tepkisi üzerine Harmancık’ın “Komutanım siz bizim başımıza geçin, televizyona çıkın, bunu okuyun halk da yatışır” dediğini anlatan Dişli, Akar’ın bunu da kabul etmediğini söyledi. Dişli, akabinde Harmancık’ın, Akar’a “Komutanım yine de bu bildiriyi size bir okumak istiyorum” diyerek, iki sayfadan oluşan bildiriyi sesli bir şekilde okuduğunu aktardı.
 
 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER