FETÖ'ye büyük darbe

Yıldız Teknik Üniversitesi FETÖ operasyonu ile sarsıldı. Ankara, Adıyaman, Çorum, Kırıkkale, Edirne illerinde operasyonlar vardı. FETÖ'nün Marmara bölge imamı ve İstanbul emniyet imamı yakalandı.

FETÖ'ye büyük darbe

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü FETÖ/PDY soruşturması kapsamında "Bylock" kullandığı tespit edilen bazı polislerin ifadeleri doğrultusunda FETÖ'nün İstanbul il emniyet imamı M.A., ile Marmara bölge imamı H.D., yapılan operasyonlarda yakalandı. İl emniyeti imamı M.A.'nın Esenler'de bir okulda Din Kültürü öğretmeni olduğu, Marmara imamı H.D'nin de Kocaeli'de yine Din Kültürü öğretmeni olduğu ve İstanbul'daki Arnavutköy ve Şükrü Balcı ile Karabük ve Bilecik Polis Meslek Okulları'ndan sorumlu olduğu ortaya çıktı. Emniyetteki sorguları süren her iki şüphelinin de Bylock kullanıcısı olduğu belirtildi. Söz konusu şüphelilerin ev sohbetleri, gezi ve piknik gibi etkinlikler düzenleyerek, FETÖ'nün emniyet yapılanmasında yer alan polislere talimatlar verdikleri, bu talimatları alan polislerin de örgütün amaçları doğrultusunda hareket ettikleri iddia edildi. Öte yandan örgütün İstanbul'daki emniyet yapılanmasına ilişkin tespit edilen 12 imamın olduğu, şuana kadar 10 imamın gözaltına alındığı, imamların ortak özelliklerinin ise öğretmen oldukları ifade edildi.

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ: GÖZALTI SAYISI 76'YE YÜKSELDİFetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) akademik  yapılanmasına yönelik Yıldız Teknik Üniversitesinde yürütülen soruşturma  kapsamında gözaltına alınan şüpheli sayısı 76'ya yükseldi.
 İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, haklarında  "Silahlı terör  örgütüne üye olmak suçundan" çıkartılan gözaltı kararı kapsamında 2'si  İstanbul'da olmak üzere 3 akademisyen daha gözaltına alındı.

Aynı operasyon kapsamında Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla  Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Ankara'da 1 akademisyeni gözaltına aldı. Böylece  gözaltına alınan şüpheli sayısı 76 oldu.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talebiyle hakimlikçe şüphelilerin  ikametlerinde ve ofislerinde arama kararı alınması üzerine, Sabah saatlerinde  İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, üniversitenin  Davutpaşa Kampüsü'ne gelerek şüphelilerin ofislerinde arama yapmış, operasyonda  73 akademisyen gözaltına alınmıştı.
 
Şüphelilerden bazılarının örgütün şifreli haberleşme programı olan  Bylock kullanıcısı, bazılarının ise örgüt üyesi olduğu öne sürülmüştü.

ANKARA: 9 GÖZALTIAnkara Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki 9 çalışan,  Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması  kapsamında gözaltına alındı.
 Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, FETÖ/PDY soruşturması  kapsamında haklarında yakalama kararı bulunan 2'si komiser, 8'i memur 10 zanlıdan  9'u, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yakalandı.
Gözaltına alınan ve Ankara Emniyet Müdürlüğünün çeşitli birimlerinde  görev yaptığı belirtilen zanlıların, örgütün haberleşme programı ByLock'u  kullandığı belirtildi.
Aynı soruşturma çerçevesinde gözaltında bulunan Koordinasyon Şube  Müdürü Ahmet A'nın da emniyetteki işlemlerinin sürdüğü bildirildi.

7 İLDE 26 ÖĞRETMEN GÖZALTINDA


MANİSA merkezli 7 ilde FETÖ/PDY'ye yönelik düzenlenen operasyonda 26 öğretmen gözaltına alındı.
Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, Manisamerkezli İzmir, İstanbul, Gümüşhane, Sakarya, Konya ve Gaziantep'te bu sabah eş zamanlı operasyon düzenlendi. Hakkında gözaltı kararı çıkartılan 43 öğretmenden 26'sı yakalandı. 17 öğretmen için arama çalışmalarının sürdüğü öğrenildi. Gözaltına alınarak Manisa İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Terörle Şube Müdürlüğü'ne getirilen şüphelilerin evlerinde de arama yapıldığı öğrenildi.

ELAZIĞ EMNİYET ABİSİ GÖZALTINDA

Elazığ'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet  Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik düzenlenen operasyonda terör örgütünün "il  emniyet abisi" olduğu iddiasıyla bir kişi yakalandı.
Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında İl  Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince  düzenlenen operasyonda FETÖ'nün "il emniyet abisi" olduğu gerekçesiyle N.S.  gözaltına alındı.
N.S, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

ADIYAMAN: 15 GÖZALTIAdıyaman merkezli 4 ilde, FETÖ/PDY'ye yönelik operasyonda, Sosyal Destek Programı (SODES) projelerinde usulsüzlük yaptıkları iddiasıyla 15 kişi gözaltına alındı.
Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/YPDY) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 2013 ve 2014 yıllarında yapılan SODES projelerinde usulsüzlük yapıldığı belirlendi. Savcılık tarafından 20 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkarılması üzerine harekete geçen polis, adıyaman'ın Besni, Çelikhan ve Gölbaşı ilçeleri ile Kahramanmaraş, Malatya ve İstanbul'da belirlenen çok sayıda adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi. Belirlenen adreslerde arama da yapan polis, 15 şüpheliyi gözaltına aldı. Şüphelilerin Adıyaman'a getirilerek Emniyet Müdürlüğü'nde sorgulanacağı belirtilirken, aranan 5 kişinin yakalanması için de çalışma başlatıldı.

MANİSA : 26 ÖĞRETMEN GÖZALTINDA

Manisa'nın Şehzadeler ve Yunusemre ilçelerinde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda 26 öğretmen gözaltına alındı.
Şüphelilerin "Ders sohbet hocaları" oldukları ve "Bylock" kullandıkları bildirildi.

KIRIKKALE: 21 GÖZALTI

Kırıkkale'de Fethullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında gözaltına alınan MKE kurumunda çalışan ve emekli olan 21 kişi, sorgularından sonra adliyeye sevk edildi.
Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri Kırıkkale, Ankara ve Kütahya'da eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda FETÖ örgütü üyesi oldukları ve himmet parası topladıkları gerekçesiyle 21 kişi gözaltına alındı. MKE Kurumu'nda çalışan ve emekli olan zanlılar, ifadelerinden sonra adliyeye sevkedildi. Kırıkkale Adliyesi önünde zanlıların yakınlarının da toplanması sonucu geniş güvenlik tedbirleri alındı.

MALATYA:12 GÖZALTI

Malatya'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet  Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, aralarında adliye  çalışanlarının da olduğu 12 kişi yakalandı.
 Malatya Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, İl  Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince yapılan operasyonda 12 kişi  gözaltına alındı.
Şüphelilerin emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edileceği  belirtildi.

KONYA : ABLALAR TUTUKLANDI

FETÖ'nün "kadın ve öğrenci evleri" yapılanmasına yönelik soruşturmada alınan ifadeler doğrultusunda, örgütte "abla" olarak bilindikleri belirtilen 28 şüpheliyi yakalama çalışmaları sürüyor.
Bu kapsamda 4 kişinin daha gözaltına alınmasıyla sayı 16'ya yükseldi. Polisteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen zanlılardan 6'sı tutuklanırken, 10'u adli kontrol ve yurt dışı çıkış yasağı şartıyla serbest bırakıldı.

KASTAMONU: 14 TUTUKLAMA

Kasamonu'da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında adliyeye sevk edilen 22 kişiden 14'ü tutuklandı, 8'i adli kontrolle serbest bırakıldı.
Kasatmonu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Kastamonumerkezli 16 ilde eş zamanlı yapılan operasyonda 80 kişi gözaltına alındı. Emniyette işlemleri  tamamlanan şüpheliler gruplar halinde adliyeye sevk ediliyor. Şu ana kadar adliyeye 22 kişi sevk edildi. Bunlardan FETÖ ile bağlantısı olduğu iddia edilen 14'ü tutuklandı, 8'i ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Soruşturmada bugün de emniyette işlemleri tamamlanan 9 kişi adliyeye sevk edildi.

ANTALYA: 21 TUTUKLAMA

Antalya'da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında adilyeye sevk edilen 48 şüpheliden 21'i tutuklandı.
 Antalya'da geçen hafta Ahntalya Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan 48 şüpheli dün akşam saatlerinde adliyeye sevk edildi. 48 şüpheliden 21'i tutuklanırken, 27'si adli kontrolle serbest bırakıldı.

AYDIN:5 TUTUKLAMA

Aydın'ın İncirliova İlçesi'nde, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan 12 kişiden 5'i çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.
Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, 1 hafta önce, aralarında Özel Güvenlik ve Koruma İşçileri Sendikası (Öz Güven-Sen) Aydın Şube Başkanı Mehmet Aydın'ın da bulunduğu 12 kişi gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden emekli emniyet amiri Ö.D. ile birlikte 5 kişi tutuklandı. 6 şüpheli adli kontrol şartıyla, Öz Güven- Sen Aydın Şube Başkanı Mehmet Aydın ise savcılık ifadesinin ardından serbest kaldı.
Şikayet üzerine gözaltına alındığını belirten Menmet Aydın, "Beni küçük düşürmek ve itibarsızlaştırmak için bunları yapan kişileri aşağı yukarı tahmin ediyorum. Dimdik buradayım. İhbarcılarla ilgili şikayette bulunup yasal yollara başvuracağım" dedi.

EDİRNE: 2 TUTUKLAMA

Erdirne'de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında adliyeye sevk edilen 6 öğretmenden 2'si tutuklanarak cezaevine konuldu. Diğer şüpheliler ise adli kontrol şartıyla salıverildi.
Edirne Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, FETÖ/PDY'nin kapatılan eğitim kurumlarında öğretmenlik yaptığı belirlenen B.B., A.A., Ö.G., S.S., Ü.T. ve M.K.'yı 4 gün önce gözaltına aldı. Emniyette ifadeleri alınan 6 şüpheli, dün gece adliyeye sevk edildi . Savcılık sorgularının ardından mahkemeye sevk edilen şüphelilerden A.A. ve Ö.G. tutuklanarak cezaevine konuldu. Diğer şüpheliler ise mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

ÇORUM: 7 TUTUKLAMA

 Çorum'da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan 19 kişiden 7'si  tutuklandı, 12 kişi  adli kontrol şartı ile serbest kaldı.
Çorum Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alınan 19 şüpheli, dün adliyeye sevk edildi. Hakim karşısına çıkarılan 19 şüpheliden 0.Ç. S.Ü., A.A., Ö.U., A.A., S.A. ve Ö.İ. tutuklanarak cezaevine gönderildi. Diğerleri ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

FETCÜLERE ELEKTRONİK KELEPÇE İLE TAHLİYE

SAKARYA Cumhuriyet Başsavcılığı'nın darbe girişiminin ardından yürüttüğü soruşturma kapsamında tutuklanan 673 kişiden 38'i dosyalarının incelenmesi sonrasında şehri terketmeme, elektronik kelepçe gibi tedbirler uygulanarak adli kontrol ile tahliye edildi.
Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrasında Fethullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlarından başlatılan soruşturmalar kapsamında bugüne kadar 673 kişi tutuklanırken, 864 kişi ise adli kontrol ile serbest bırakıldı.

FETÖ/PYD soruşturmasının 4 aylık süresi içerisinde ise tutukluluk durumları Sulh Ceza Mahkemesi tarafından incelenen, tutukluluğa yapılan itiraz sonrasında 38 şüpheli adli kontrol ile tahliye edildi. Tahliye kararı verilenler arasında 8'inin öğretmen, 6'sının polis, 4'ünün zabıt katibi olduğu diğerlerinin ise sağlık memuru, imam, büro personeli, doktor ve astsubay olduğu öğrenildi.

Tahliye kararı verilen 38 kişi için yurtdışına çıkış yasağı, imza zorunluluğunun yanı sıra 'İl sınırlarını terk etmeme' ve elektronik kelepçe ile ev hapsi tedbiri uygulandığı, tahliye olan kişilerden 5'ine kelepçe takıldığı bildirildi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER