banner480

Erdoğan harekattaki ilerlemeyi resmen ilan etti!

Cumhurbaşkanı Erdoğan sınır ötesi harekatta El Bab'ın kuşatılarak Menbic'e ilerleneceğini resmen duyurdu.

Erdoğan harekattaki ilerlemeyi resmen ilan etti!

Türkiye, 24 Ağustos'ta başlattığı sınır ötesi harekât Fırat Kalkanı'yla Suriye sınırında geniş bir alanı terör örgütü DAEŞve terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG'den temizledi. Türkiye'nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), güneyde 30 kilometre derinliğe kadar ulaştı ve terör örgütü DAEŞ'in merkezi El Bab'a dayandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı açıklamada, "Şu anda biz El Bab’a dayandık. El Bab’ı batıdan kuşattık" dedi. Kentin kısa sürede DAEŞ'den geri alınması bekleniyor.

El Bab'ın doğusunda ise Ağustos ayında DAEŞ'den kurtarılan Menbic var. Uzun bir çatışma döneminin ardından kurtarılan Menbic'te önemli bir değişiklik oldu, Türkiye'nin tüm uyarılarına ve ABD'nin sözlerine rağmen YPG kente yerleşti.

Ve dün Cumhurbaşkanı Erdoğan, sınır ötesi harekatta Menbic'e ilerleneceğini resmen ilan etti. Erdoğan, "Yetmez, biz şimdi oradan Münbiç’e doğru ayrıca yürüyeceğiz. Biz PYD, YPG’nin orayı tamamen boşaltmasını istiyoruz. Çünkü o topraklar bu terör örgütlerinin toprakları değil. Arapların toprakları. Gelsin oraya Araplar yerleşsin" ifadesiyle net bir mesaj verdi.

Fırat Kalkanı Harekâtı'yla yüzlerce kilometrekare toprağın DAEŞ ve YPG'den arındırıldığı bölgede, halihazırda Menbic'e kuş uçuşu mesafe 20 kilometreden az.

20 KM'DEN AZ KALDI

Menbic'e iki cepheden girilebilir. Kuzeyde Fırat Nehri'nin kıyısından itibaren Arap Hasan Sağir köyüne kadar olan hat uzun süredir ÖSO'nun elinde. Bu hattaki mesafe 20 kilometreden çok daha az.

Batı cephesinde ise El Bab alındıktan sonra Menbic'e en yakın nokta Buzluca Garbiyah köyü ile biraz daha kuzeyde yer alan Yalışlı Köyü.

Ankara, YPG'den Fırat Nehri'nin doğusuna geçmesini birçok kez istedi ancak aylardır 'çekildik' açıklamalarına rağmen Menbic'te barınan YPG'liler muhtemel bir harekatta doğuya doğru kaçacak.

(MİLLİYET)

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2016, 16:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482