banner480

Doların düşmeye niyeti yok

Dolar/TL’de 3.40 seviyesinin üzerinde çıkış trendi gücünü korurken,direnç noktalarında satışlar görülebilir.

Doların düşmeye niyeti yok
ABD seçimi sonrası dış piyasalarda doların değerlenmesi ve faiz artış süreci iç piyasaları etkisi altına aldı. İç gündem de bu görünüme katkı yaptı. Merkez bankasından gelen faiz artırımı, zorunlu karşılıklarda indirim ve ihracat reeskont kredilerinde vade uzatımı gibi kararların etkisi çok sınırlı kaldı. Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile üyelik müzakerelerini dondurma kararı ve terör eylemlerinin aynı güne gelmesi talihsizlikti. Birçok olumsuzluk yaşandı ve belli ölçüde fiyatlandı. Potansiyel piyasa bozucu başka gelişmeler olabilir mi? Bu aşamada fiyatlama yeterli mi? Gündeme bakıldığında buraya kadardı demek şimdilik zor. Dış piyasalarda Dolar ve faiz yükselişiyle Türkiye’nin de içinde bulunduğu gelişen ülke para birimlerinde değer kayıpları sürüyor. Suriye konusundaki belirsizlik, FED’in aralıkta faiz artırım olasılığı, Türkiye’nin CDS oranlarında (risk primi) yükselişin sürüyor olması, büyüme beklentisinin zayıf olması belirsizlik ve tedirginlik kaynağı. 14-18 Kasım haftasında hisse ve tahvilden yabancı çıkışı 578 milyon dolar olarak gerçekleşti. Son iki haftalık 1.5 milyar doları geçti. ‘Kurlarda zirve, borsada dip oluştu’ demek için henüz erken. 

BORSADA 73.500 ÖNEMLİ

BORSADA düşüş trendi devam etmekle birlikte uzun dönem trend desteği test edildi. Bu açıdan 73.500 seviyesinin üzerinde kalınması önemli. Bu seviyenin üzerinde tepki alımları görülebilir. Aksi takdirde düşüşün devamıyla sonraki destekler 72.500 ve 70.000 seviyelerinde. Olası tepki alımlarında ilk dirençler ise 75.500 ve 77.000 olarak görülüyor. Tepki çıkışının devamı için 77.000 seviyesinin geçilmesi gerekecek. Bu güç henüz oluşmuş değil. Destek seviyelerinde tepki alımları görülse de satış baskısı korunabilir. 

DOLARDA 3.40 SEVİYESİNE DİKKAT

Dolar/TL kurunda, orta ve uzun dönemli çıkış trendi devam ediyor. 3.47-3.50 ilk direnç noktaları. Bu seviyelerde satış denemeleri görülebilir. 3.50 seviyesinin geçilmesi durumunda 3.58-3.60 ve 3.70 gündeme gelebilecek seviyeler. Geri çekilmelerde 3.40 ilk önemli destek olarak görülürken sonraki destekler ise 3.35 ve 3.30 seviyelerinde bulunuyor. 3.40 seviyesinin üzerinde çıkış trendi gücünü korumakla birlikte direnç noktalarında satışlar görülebilir.

(HÜRRİYET)
Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2016, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner481

banner482