Devlet Memurları Kanunu kökten değişiyor

16 Nisan sonrasında yapılan referandumun ardından 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda kökten değişikliğe gidiliyor. Referandumun sonuçlanmasının ardından yeni düzenlemeler hız kazanırken 657’de tarih oluyor. Çalışanların kıdem tazminatları ise garanti altında olacak.

Devlet Memurları Kanunu kökten değişiyor

Çalışanların en büyük sorunlarından biri olan kıdem tazminatının alınamaması ya da zor alınması gibi durumların ortadan kaldırılması için yeni düzenlemeler hızla hazırlanıyor.

KIDEM TAZMİNATI GARANTİ ALTINDA OLACAK

Çalışma hayatında olan yaklaşık 20 milyon vatandaşı yakından ilgilendiren Kıdem Tazminatı Fonu önümüzdeki dönemde gündeme gelecek ve bu konuda iki tarafın da görüşleri alınarak düzenleme yapılacak. Yeni düzenleme ile çalışanların kıdem tazminatı garanti altında olacak.

PARA TEK BİR FONDA TOPLANACAK

1 yıl için ödenen 30 günlük brüt ücret uygulaması koruma altında olacak. Önceki sisteme göre 1 yılı doldurmayan çalışana verilmeyen tazminat artık 1 gün bile çalışana verilecek. İşyerlerinin batması, kapanması, kötü niyetle ödememesi gibi durumlar ortadan kalkacak. Çalışanların tazminatı her ay işverenin para yatıracağı bir havuzda toplanacak.

KIDEM TAZMİNATI MİKTARI İSTENİLEN ZAMANDA GÖRÜLEBİLECEK

Kişisel olarak açılan bu hesabı çalışanlar istedikleri zaman kontrol edebilecek. Çalıştığı yerden ayrılarak başka bir kurumda çalışmaya başlayanla ise biriken tazminatlarını gittiklere yere taşıyabilecek. Evlenme, ev alma gibi yüklü para gerektiren durumlarda ise belli miktarlarda tazminatını çekebilme imkanına da sahip olacak.

657 TARİHE KARIŞIYOR

Türkiye’de bulunan yaklaşık 3.5 milyon memuru yakından ilgilendiren 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu da tarihe karışacak. Yeni bir kamu personel rejimi ile memurlar arasındaki ayrım ortadan kaldırılarak kamu çalışanı kanunları getirilecek. Memurlar çalışma performanslarına göre değerlendirilecek ve terfi sistemleri gözden geçirilecek.
 
 
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Haksız ve adaletsiz bu
Haksız ve adaletsiz bu - 1 yıl Önce

Kesinlikle verilen hak geri alınamaz 657 saylı memur sayılı degiştimi ne olcak kendi adamını yüksek para vercek gariban memur da ögle bakıp kalacak müdür diyecek begenmiyormusun Siktir defol git diyecek zaten ve memurun iş güvencesi kalktımı müdür kendi adamını saklayıp gariban memuru kapıya atacak bu her şehir de olacak ben eminim bunlar bizim hakkınıza göz diktiler hakkımızı almak için kısa yol bulup memurun iş güvencesini kaldıracaklar ben buluyorum onun için capabalıyor adalet memuru degil siyaset memuru olcak bütün herkez ekmeginden olacak engelli memurlar bu durumun içinde zaten onlarada aynı olacak zaten ilk başta engelli memuru işten atacak engelli memuru çalıştırmak istemeyen çok müdürler var bırakın yüksek maaşı ya memur istegi şey adalet tir ve o çalışacak yüksek maaş alacak doğru çalışmayan memur düşük maaş kacak veya kapıya atılacak degil zaten bunlar olursa o zaman kavka kopar zaten ama 657 sayılı adaletli bi şekilde bütün memurlar aynı maaşı alıyor ve haktan yararlanıyor ama bu adaleti kaldırıp kavgaya davet çıkaranlar var zaten onun için ugraşılıyor biz siyasi memur degil adaletli memur istiyoruz ve 657 sayılı memurun iş güvencesine dokunmasına asla izin vermiyecez biz yüksek para istemiyoruz biz iş güvencemizi istiyoruz artık zaten sayın cumhurbaşkanım memurun iş güvencesi ni kaldıracam dediği için onun için refarandumda çok HAYIR çıktı memurun iş güvencesi ortadan kalkacak diye eğer sayın cumhurbaşkanım memurun iş güvencesini kaldırırsa zaten bi daki secimde daha fazla HAYIR oyu alacaktır bence HAYIR diyenlere saygı duyulması gerekiyor HAYIR diyenler neden HAYIR demiştir hakları elden gidiyor diye demiştir herşey ap açıktır bence saygı gösterilip bu konu kapılsın istiyoruz 3. Milyon memur şuan çok huzursuz Tabiki haklarına sahip çıkma hakları vardır bu hakları almakla istar edip alırsanız bu dünyada degil öteki dünyada hesabını sorarlar ve sorarız

erhan albostan
erhan albostan - 1 yıl Önce

ne zaman

SIRADAKİ HABER