Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ben buna rıza veremem

Türkiye’nin Osmanlı’dan bu yana faiz illetinden yakasını sıyıramadığını belirten Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası'na eleştirilerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ben buna rıza veremem

Türkiye'nin dünyanın en yüksek reel faizini ödeyen ülkelerinden biri olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Merkez Bankası'nın özerkliğine, bağımsızlığına sözüm yok ama milletimin hakkının, hukukunun, kaynaklarının yüksek reel faiz yoluyla heba edilmesine de rıza gösteremem" dedi.

ÖZELEŞTİRİ YAPTI

Borsa İstanbul ile İslam Kalkınma Bankası (İKB) Arasında İmzalanacak Stratejik İşbirliği İçin Mutabakat Zaptı Gong Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin faiz illetinden yakasını sıyıramadığını ifade ederek, "Bundan kurtulabilir miyiz? Kurtuluruz. Bu benim çok ağrıma gidiyor. Türkiye'yi yönetme sorumluluğu üstlendiğim son 14 yılda, sadece birkaç konuda arzu ettiğim mesafeyi kat edemedik. Bunlar arasında eğitim ve kültür politikalarındaki eksiklerle birlikte reel faizlerin düşürülememesi en başta yer alıyor. Bu bir özeleştiridir" dedi.

BANKALARA ÇAĞRI

Bankacılık sektörüne "faizleri lütfen makul seviyelere çekin" çağrısında bulunan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Eğer büyüme istiyorsak istihdam. Ama şu anda işsizlik yüzde 11'in üzerinde. Girişimcinin yatırım için imkânları yakalaması lazım. Ama paradan para kazanmaya alışmış olan bu bankacılık sistemi ne yapıyor? Kredi noktasında gerekli desteği vermiyor. Veriyorsa, çok yüksek faizle veriyor. Kısa bir süre sonra ödemeler yapılamayınca hemen geri çağırmalar başlıyor. Dışarıda böyle ciddi sıkıntılar yaşarken bir de kendi bankacılık sistemimiz ayağımıza pranga vurmaya kalkarsa bu olmaz. Bu konuda orta yolu bulacağımıza inanıyorum."

TOKADI YİYEN BENİM

Yıllarca Merkez Bankası'nı eleştirmek zorunda kaldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Halkımın karşısında tokadı yiyen benim. Başındaki bürokrat değil. Yok böyle bir şey. Merkez Bankası'nınözerkliğine sözüm yok ama milletimin hakkının, kaynaklarınınyüksek reel faiz yoluyla heba edilmesine rıza gösteremem" dedi.

İŞBİRLİĞİ İÇİN GONG TÖRENİ DÜZENLENDİ

İslam Kalkınma Bankası (İKB) ile Borsa İstanbul arasındaki imzalanan Stratejik İşbirliği için Mutabakat Zaptı gong töreni ile tamamlandı.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2016, 18:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER