BM konferansı açılışını Mevlana ile yaptı

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisi'nin Lübnan'da düzenlediği konferansa başlarken, Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin "Dünyadaki ruhlar kadar Allah'a giden yol vardır" sözlerini kullanması dikkat çekti.

BM konferansı açılışını Mevlana ile yaptı

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisi (BMİHYK), Lübnan'da düzenlediği konferansta birlik içinde yaşama, dini, inanışları ve değerleri farklı olan her şeye saygı gösterme konuları işlendi ve bu konulara uygun olan bir söz ile başlangıç yapıldı.

BMİHYK Beyrut Temsilcisi Abdusselam Sidahmed, başkent Beyrut'ta bulunan bir otelde düzenlenen konferansın açılış konuşması yapılırken, Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin "Dünyadaki ruhlar kadar Allah'a giden yol vardır" sözleriyle başlandı.

Farklı dinlerin temsilcilerinin de katıldığı bu anlamlı konferansta, BMİHYK'nin hazırladığı metni okuyan Sidahmed, din adamlarına seslenerek, her türlü inanıştan insanlara saygı duyulması ve eşit davranılması gerektiğini ve insan haklarının yerinde uygulanması için daha fazla sorumluluk almaları gerektiğini söyledi.

Sidahmed, barış içinde yaşayan ve birbirine saygılı toplumlar meydana getirmek için yapılması gereken çalışmalar kapsamında herkesin inanış hakkına sahip olduğu bilincinin yayılması gerektiğinin altını çizdi.

BMİHYK'nin İnsan Hakları direktörü İbrahim Selam ise birlik içinde yaşayan toplumların oluşması için sadece din adamlarının değil, sivil toplum kuruluşlarının bu konuda hassas olması gerektiğini belirterek, "Sadece din adamlarının değil toplumun da oynaması gereken bir rol var." dedi.

Düzenlenen konferansın sonunda ise Beyrut Deklarasyonu şeklinde adlandırılan bir açıklama yayınlanırken bunun 2012'de Fas'ta düzenlenen aynı konferansta açıklanan Rabat Müdahale Planı'nın bir devamı olduğu aktarıldı.
 
 

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2017, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER